Kediler Neden Ot Yer?

Kediler Neden Ot Yer?

Etobur olan kedileri ot yerken gördüğünüzde biraz şaşırmış olabilirsiniz. Peki, kedilerin ot yeme sebepleri nelerdir?

Kedilerde zaman zaman doğada yaşayan diğer canlılar gibi ot yeme ihtiyacı duyarlar. Kedilerin ot yeme işlemi sonucunda kusma refleksi gerçekleşir. Kusma refleksinin sonucunda mide içeriğinin boşaltılması, rahatlaması olayı meydana gelir.

“Kediler neden ot yer?” sorusunun genel cevabı ise; kediler midelerinde yüksek bir lif oranı sağlayarak kendilerini kustururlar. Çimi yedikten sonra kusan kedi kendini temizlerken yalayarak midede biriken tüy yumaklarını atmış olur ve rahatlar. Çimi yediği için de kusabilir, kusacağı için de çim yiyebilir.

Bazı otlar kediler için zararlıdır. Bunlar arasında açelya, beyaz zambak, domatesin yeşil sapı veya yaprağı, elma çekirdeği, incir yaprağı, kaktüs, karanfil, kayısı çekirdeği, küstüm otu, nergis, okaliptus, sardunya, sarmaşık, soğan, şeftali çekirdeği ve yaprağı, yüksük otu, zakkum gibi bitkiler de kedimiz için zehirleyici olabilir. Bunun dışında birçok bitki çeşidi kediler için tehlikeli olabilir. Kediler için özel olarak satılan, kendinizin de yetiştirebileceği kedi çimi evcil dostlarımız için en ideal olanıdır.

01/10/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Habeş Kedisi

11.05.2023

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

14.12.2022

Deneysel çalışmalar, kedilerin sevgi dolu ve yavaş göz kırpmalarının gerçekten de insan ...