Munchkin Kedisi

Munchkin Kedisi

Munchkin Kedisi genellikle çok sevimli, oyuncu, insana yakın duran, sempatik, akıllı ve kolay eğitilebilir bir kedi olarak bilinir. Çok oyuncu ve dışa dönük karakterlidir.Anormal şekilde kısa bacaklı olan Munchkin Kedisi, kendiliğinden meydana gelen bir mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat kedinin kısa bacakları, koşmasına ve atlamasına engel değildir. Diğer kedilerin yaptığı bütün koşma, tırmanma ve sıçrama hareketlerini yapabilirler. Kısa bacaklılığı meydana getiren gen, Welsh Corgi, Basset Hound ve Dachshund Köpeklerinde de aynı şekilde kısa bacaklılığa neden olmaktadır. Kısa bacaklılık geni bu 3 köpek ırkında bazı omurga rahatsızlıklarına yol açsa da, Munchkin Kedisinde böyle bir rahatsızlık durumu görülmez. Çünkü Munchkin Kedisinin omurga yapısı, köpeklerinkinden farklıdır. Bir Munchkin Kedisinde omurga rahatsızlığı olsa bile, bu durum dışarıdan bakıldığında kolaylıkla fark edilecek kadar ağır değildir. Bu kedi ırkında kısa bacaklılığı meydana getiren gen, “Munchkin geni” olarak adlandırılır. Bu gen, çift etkili bir gendir. Kısa bacaklılığı meydana getirme yönünden dominant, ama ölüm yönünden resesiftir. Yani Munchkin geni yönünden homozigot olan kediler, henüz bir embriyo iken anne kedinin karnında ölmektedir. Sadece Munchkin geni yönünden heterozigot olan yavrular doğmaktadır.

Kökeni

Tarih boyunca Rusya’dan İngiltere’ye kadar dünyanın birçok ülkesinde kısa bacaklı kedi görülmüştür. 19. yüzyılın ortalarına doğru kısa bacaklı bir kedi grubu yetiştirilmesine rağmen, II. Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda bu kedilerin hepsi bilinmeyen bir nedenle ölmüştür.İlk kısa bacaklı kedi 1964 yılında ABD’de, New York Eyaletinin Wostbury kasabasında Ellen Kasten isimli bir bayan tarafından tescil ettirilmiştir. Fakat bu kedinin soyu devam ettirilememiştir. 1983 yılında Louisiana eyaletinden bir müzik öğretmeni iki adet hamile kısa bacaklı kedi buldu. Doğuran iki kediden birinin yavrularının yarısı kısa bacaklı çıktı. Böylece bu kısa bacaklı kedilerden üretime başlandı ve bütün kısa bacaklı Munchkin Kedileri bu yavrulardan üretildi.Munchkin’in, kediseverlerin gündemine ilk kez gelmesi, Uluslararası Kedi Federasyonu (UKF)’nun düzenlediği bir kedi şovu esnasında oldu. Federasyon tarafından 1991 yılında Madison Square Garden’da düzenlenen şovda, Munchkin Kedisi ülke çapında yayın yapan bir TV kanalına çıktı. Bu şovda yapılan bir değerlendirme sonucunda, bu kedinin aynısı Dachshund Köpeğinde de görülen sırt, kalça ve bacak problemlerine dikkat çekildi ve bu kedilerin bu problemler yönünden ıslah edilmesi istendi. Bunun üzerine, Uluslararası Kedi Federasyonu Genetik Komitesi Başkanı olan Dr. Solveig Pflueger bu kedi üzerinde bir dizi inceleme ve araştırm yaptı. Ensonunda Munchkin Kedisinin sırt, kalça ve bacaklarında herhangi bir önemli problem olmadığını, gayet sağlıklı olduğunu açıkladı. Birçok tartışmadan sonra, Uluslararası Kedi Federasyonu, Munchkin Kedisinin 1994 yılında “Yeni Irk Geliştirme Programı” kapsamına alınmasına karar verdi. Daha sonra Uluslararası Kedi Federasyonu, 2003 yılında Munchkin Kedisinin şampiyonalara bir ırk olarak katılabileceğine karar verdi.

Davranış özellikleri

Munchkin Kedisi genellikle çok sevimli, oyuncu, insana yakın duran, sempatik, akıllı ve kolay eğitilebilir bir kedi olarak bilinir. Bir ev hayvanı olarak çok oyuncu ve dışa dönük karakterlidir. Normal bacaklı diğer kedilerden geri kalmaz ve onların yaptığı bütün hareketleri yaparlar.

Fiziksel özellikleri

Munchkin Kedisi küçük ile orta boy arası bir vücut yapısına sahiptir. Erkek bir Munchkin Kedisi yaklaşık olarak 3-4 kg gelir. Dişi kediler, erkelerden daha ufak yapılıdır ve 1,8-3,6 kg arasında canlı ağırlığa sahiptirler. Sırt çizgileri genellikle düzdür ama bazen omuzlardan kalçalara doğru hafif bir kamburluk görülebilir.Kısa bacaklarda bazen hafif eğrilik görülebilir. Eğer eğrilik fazla ise, bu yarışmalarda diskalifiye nedenidir. Bazen “X bacaklılık” görülür ki, bu da bir diskalifiye nedenidir. Arka bacaklar önlerden hafifçe uzun olabilir. Bacaklarının kısalığı yönünden Munchkin Kedisi üçe ayrılır: Normal, süper kısa, halı süpüren. Halı süpüren tipi kedilerin karınları neredeyse yere değdiği için, bu isim verilmiştir. Munchkin Kedileri, tüylerinin uzunluğu yönünden, Uluslararası Kedi Federasyonu şovlarında kısa ve uzun tüylü Munchkin Kedileri olarak ikiye ayrılırlar. Kısa tüylü kediler peluş gibi tüylere sahipken, uzun tüylü kedilerin postu ipek gibi yumuşacıktır.Munchkin Kedilerinde bütün post renkleri görülebilir. Bunun sebebi Munchkin Kedilerin diğer bütün kediler ile çiftleştirilmelerinden kaynaklanmaktadır. Hatta herhangi bir ırka mensup olmayan kediler bile Munchkin Kedileri ile çiftleştirilmektedirler. Eğer bir yarışma sırasında, kısa bacaklı bir Munchkin Kedisinin başka bir ırka fazlaca benzediği tespit edilirse, bu kedi diskalifiye edilmektedir.

Sağlık

Genellikle sağlıklı ve canlı bir kedi ırkı olarak bilinir. Sağlık problemleri ancak diğer kedilerde görülenler kadardır. Fakat bir tür vücut anormallikleri olan Lordosis ve Pectus excavatum rahatsızlıklarına fazlaca yakalandıkları tespit edilmiştir.Dr. Solveig Pflueger bu kedi ırkını kalıtımsal rahatsızlıklar yönünden çok iyi incelemiş ve bu kedinin gayet sağlıklı bir kedi olduğunu tespit etmiştir. Gelecek yıllarda bu kedi ırkından birçok şampiyon kedinin çıkacağını iddia etmiştir. 1995 yılında bazı Munchkin Kedisi sahipleri, yaşlı kedilerinin röntgenlerini çektirmişlerdir. Kedilerin kemik ve eklem yapılarında herhangi bir anormallik olmadığı tespit edilmiştir.


 


02/01/2022

Keditörün Önerisi

Kedi Süperstar!

17.10.2023

Türk pop müziğinin Süperstar'ı olarak kabul edilen Ajda Pekkan önceki akşam Harbiye ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Kediler Alemi

CİNS KARA KEDİLER

18.09.2023

Siyah tüylü kedi cinsleri, hem mitlerin odağındalar hem de tarihin tozlu sayfalarında. Siyah ...

Kedilerin Dünyası

13.05.2022

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...