Pandemiden Sonra Kediler Daha Sevecen

Pandemiden Sonra Kediler Daha Sevecen

Yeni bir araştırma, sokağa çıkma yasağı sırasında insanların kedileriyle daha fazla ilgilendiğini ve bu nedenle birçok kedinin daha da sevecenleştiğini ortaya koydu. Bulgular, kedilerin, insanlara genelde mesafeli durduğu ve karantinadan bunaldığı düşüncesine meydan okuyor.

Birleşik Krallık'taki York ve Lincoln Üniversitelerinden araştırmacılar, pandeminin, insanlar ve evcil hayvanlar arasındaki etkileşimi değiştirip değiştirmediğini anlamak için 5 bin 323 kişinin katıldığı bir anket çalışması düzenledi.

International Journal of Environmental Research and Public Health isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmaya katılan kişilerin hepsinin evcil hayvanı vardı. Bu hayvanlar arasında atlar, sürüngenler, kuşlar, balıklar ve "olağan şüpheliler" yani kedi ve köpekler yer alıyordu.

Anketin katılımcıları; hayvanları, kendi akıl sağlıklarını ve hayvanlarla ilişkilerini konu alan soruları yanıtladı. Katılımcıların yüzde 65'inden fazlası, 2020'deki ilk karantina dalgası sırasında evcil hayvanlarının davranışlarında değişiklik gözlemlediğini bildirdi.

Genel olarak birçok sahip, evcil hayvanlarının tutumlarında iyileşme olduğunu bildirdi. Bunların başında kediler geliyordu. Bir katılımcı, "İki kedim var; biri çok ürkekti ama şimdi çok daha sakin, her gün evdeyim" dedi.

Öte yandan tüm türler arasındaki en olumsuz değişiklikleri köpekler deneyimlemiş gibi görünüyordu. Ankete katılan bir evcil hayvan sahibi, "Köpeğim bana çok daha muhtaç hale geldi. Evden onsuz çıktığımda, hatta sadece bahçeyle ilgilenmek için çıktığımda ve beni görebildiğinde bile uluyor" ifadelerini kullandı. İşe geri dönmem onun için çok zor olacak.

Anket verilerine göre kedilerin yüzde 35,9'unda sevgi ve sevecenlik gösteren davranışların arttığı bildirildi. Araştırma ekibine göre bu durum, insanların karantina sırasında arkadaşlık ve yakın fiziksel temas arayışına girmesinden ve hayvanlarına karşı davranışlarını değiştirmesinden kaynaklanmış olabilir.

BAZI UZMANLARA GÖRE KARANTİNA KEDİLER İNSANLARDAN SIKILDI

Öte yandan bazı uzmanlar, söz konusu araştırma bulgularına katılmayabilir. Zira 2021 başında hayvan davranış uzmanı Emmanuele Titeux, karantinada insanlarla dip dibe yaşamanın birçok kediyi bunalttığını söylemişti.

Evcil hayvan sahiplerinin, kedilerinin davranışlarına yönelik sosyal medya paylaşımlarını değerlendiren Titeux, şöyle konuşmuştu:
Evcil hayvanlar bir ankete cevap verebilseydi bazıları kesinlikle şunu söylerdi: 'Bütün gün beni dürtmeyi bırakmayan bu insana katlanmak zorundayım. Artık dayanamıyorum.'

Peki sizce Kediciler? Evcil dostunuz sizden sıkıldı mı? Yoksa sizinle daha fazla zaman geçirmekten memnun mu?

06/07/2021

Keditörün Önerisi

Evcil Dostu Ölene Yas İzni

29.03.2023

Kediciler iyi bilir ki kediler sıradan canlılar değildir. Onlarla kurulan kuvvetli bağ ile ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Kedi Doğası - Emek Ekşi

12.06.2022

Kediciler olarak, kedilerimizle geçirdiğimiz vakit bizlere onları tanıma ve anlayabilme yetisi ...

Kediler Alemi

Kediniz Sizi Özlüyor

02.07.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

"Önce Kedimi Kurtarın"

10.02.2023

Hatay’da çöken duvar ile tavan arasında sıkışan üniversite öğrencisi Kerem ...