Kediler Nelerden Korkar?

Kediler Nelerden Korkar?

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden korkabilirler. Kedilerin korkuları ve bu korkuların altında yatan sebepler nelerdir?

Kediler korktuklarında kaçma ve saklanma gibi davranışlar sergilerler. Ayrıca kıhlama sesleri ve titreme korkunun boyutunu anlamamızda bize yardımcı olacaktır.

Kediler karakterleri birbirlerinden farklı canlılardır. Kimisi çok korkak, utangaç olabilir. Kimisi ise sosyal, özgüvenli bir karaktere sahiptir. Ancak her iki karakterinde korktuğu birçok şey olduğu bir gerçektir. Korkuları ve onlarla başa çıkmada onlara yardımcı olmamız gerekmektedir.

Kedilerin korkularını yenmesine yardımcı olmanın ilk adımı onları tanımaktır. Bu basit bir görev değildir, bu nedenle minik dostunuzu tanımak için bir noktaya dikkat etmeniz önemlidir. Doğuştan utangaç olan bir kedi birçok şeyden korkabilir ve zamanının çoğunu saklanarak geçirebilir. Aynı zamanda, dost canlısı ve kendinden emin olan kediler daha az korku yaşayacaktır ve genel olarak korku veren olaylardan çok daha hızlı kurtulacaklardır.

Kedilerin korktuğu bilinen şeyler;

Salatalık

Kedilerin salatalık korkuları hakkında birçok video izlemiş olabilirsiniz. İnsanlara komik gelse de kedileri strese sokabilir ve ruh halinin bozulmasına sebep olabilir. Kedilerin salatalık korkuları doğada bulunan yılanlara benzedikleri için olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple tehlike sezdiği için korku yaşayabilirler. Kedileri salatalıkla korkutmak son derece yanlış bir davranıştır. Onların yersiz yere strese girip korku yaşamalarını sağlayacaktır.

Balonlar

Kedilerin çoğu balondan korkar. Belki bu korkuları hareket alanlarını kısıtladığından belki de tanımlayamadıkları bir cisim olmasından kaynaklıdır. Onları strese sokacak, korkutacak olaylardan uzak tutmalısınız.

Su

Kediler suyu sevmeyen canlılardır. Su sıçratmak, yıkamak onları rahatsız edecektir. Öyle ki suya maruz bırakıldıklarında ani korkma, titreme, kaçma ve saklanma gibi davranışlar sergileyeceklerdir. Kediler çok temiz canlılardır. Kendi kendilerini temizleyebilirler. İstisna olarak bazı kediler ve Van kedileri suyu sevebilir. Bu nedenle onları yıkamak veya su sıçratarak onları strese sokmak, doğru bir davranış değildir.

Elektrikli süpürge

Evde elektrikli süpürge çalıştığında kediler korkudan kaçacak yer ararlar. Bunun sebebi süpürgenin çıkardığı sestir. Kediler elektrik süpürgesinin sesinden korkarlar.

Saç kurutma makinesi

Saç kurutma makinesi çalıştırdığınızda kediler korkar ve oradan kaçarlar. Kediler o makinanın kedilerini içine çekecek olduğunu düşünürler. Kedinizin bulunmadığı bir yerde kapı kapalıyken kurutma makinesi çalıştırmanızı öneririz.

Yabancı insanlar

Kedilerin çoğu yabancı insanlardan korkar ve çekinirler. Güven duygusu oluşmadan insanlara yaklaşmakta tereddüt duyarlar. Güven duygusu onlar için önemlidir. Yabancı insanlar onlara tehdit unsurudur.

16/03/2022

Keditörün Önerisi

"Önce Kedimi Kurtarın"

10.02.2023

Hatay’da çöken duvar ile tavan arasında sıkışan üniversite öğrencisi Kerem ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Kediler Alemi

Mutlu Tüyler

22.06.2023

Kedilerin tüy dökmesi normal bir durumdur, ancak tüyleri fazla miktarda dökülürse veya ...

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...

Kedim Neden Mama Yemiyor?

31.03.2023

Kedilerde birçok hastalığın ve sağlık probleminin en önemli belirtilerinden birisi ...

Engelli Canlar İçin Villa

21.12.2021

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde belediye tarafından 80 engelli kedi için iki villa kuruldu. Soba ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...