YENİLER >

Bir Direniş Öyküsü - Yalın Zabun

Bir Direniş Öyküsü - Yalın Zabun

Gözleri kan çatağına dönmüştü. Havada kesif biber gazı kokusu. Dengesini sağlamakta güçlük çekiyordu. Nefes alıp verişi düzensizdi. Gaz bulutunun içinde ufak patileri minik bedenini taşımakta güçlük çekiyordu. Bir ışık, tanıdık bir ses, aşina olduğu bir kaldırım arıyordu. Minik Çapul böyle bir gecede ilk gördüğü arabanın önüne atıverdi kendini.

Sonrasını o da hatırlamıyor...


Gözlerini açtığında sokakta değildi artık. Kendisini merakla izleyen oldukça iri bir başka türdeşiyle, Wiki'yle göz göze gelmişti ilkin. Birinci gün tedirgin bakışlarla birbirlerini izlediler. Çapul sokağın tüm kirini Wiki'nin bu tertemiz, tehlikesiz dünyasına taşıyıvermişti. Öyle ya, Wiki'nin sokak kedisine benzer bir hali de yoktu zaten. Çapul kendisini temizlemeye koyuldu ikinci gün. Wiki'yle iletişim kurabilmek için kendine çeki düzen verme ihtiyacındaydı. Bir yanı hala sokaktaydı belki ama anlatmalıydı Wiki'ye de sokakta olanları. İletişim kurmalıydı ki Wiki de böylelikle haberdar olabilirdi olup bitenden. Kimsenin durduk yere kirlenmediğini anlatmalıydı ona, duvarların ardında yaşananları, sokaklarda katledilen dostlarını, gaz bulutlarını, duyduğu çığlıkları...

Çapul temizleniyordu. Wiki izliyordu. Çapul, kuyruğunu iki patisiyle kavrayarak dişlemeye koyuldu. Bir yandan ürkek bakışlarla, Çapul arkasını, Wiki’yi kolaçan ediyordu. En son patilerindeki kirlerden arınmaya çalışırken, Wiki ani bir hareketle Çapul'a yaklaştı. Önce iki patisiyle var gücüyle Çapul'u kendine çekti, sonra daha fazla incinmemesi için özen göstererek ufak hamlelerle onu diliyle temizlemeye koyuldu.

Saatlerce sarıldılar birbirlerine. Tek kelime etmediler. İhtiyaç da duymadılar. Hem Wiki hem Çapul farkındaydı bazen bazı şeylerden söz etmenin bile anlamsız olduğunun. Şartlar ne olursa olsun Çapul temizlenmeliydi. Temizlenmeliydi ki yeniden dimdik durabilsindi. Yiten gücünü geri kazanmalıydı ki adil bir dünyanın var olabileceğini o da görebilsindi. Duvarların o kadar da kalın olmadığını hissettirmeliydi ona. Çapul sabaha karşı gözlerini kendisini şefkatle saran kolların arasında açarken, Wiki'nin kendisini izlemeye devam ettiğini fark etti. Belli ki hiç uyumamıştı. Tüm gece onu seyretmişti. Soran gözlerle Wiki'ye baktı.

Wiki kulağına eğildi ve şöyle dedi: "Bil ki seni ayakta tutan her ne ise, ondan bende de var..."

Keditörün Önerisi

Kedim Neden Su İçmiyor?

10.06.2021

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Kediler Alemi

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER