Bir Direniş Öyküsü - Yalın Zabun

Bir Direniş Öyküsü - Yalın Zabun

Gözleri kan çatağına dönmüştü. Havada kesif biber gazı kokusu. Dengesini sağlamakta güçlük çekiyordu. Nefes alıp verişi düzensizdi. Gaz bulutunun içinde ufak patileri minik bedenini taşımakta güçlük çekiyordu. Bir ışık, tanıdık bir ses, aşina olduğu bir kaldırım arıyordu. Minik Çapul böyle bir gecede ilk gördüğü arabanın önüne atıverdi kendini.

Sonrasını o da hatırlamıyor...


Gözlerini açtığında sokakta değildi artık. Kendisini merakla izleyen oldukça iri bir başka türdeşiyle, Wiki'yle göz göze gelmişti ilkin. Birinci gün tedirgin bakışlarla birbirlerini izlediler. Çapul sokağın tüm kirini Wiki'nin bu tertemiz, tehlikesiz dünyasına taşıyıvermişti. Öyle ya, Wiki'nin sokak kedisine benzer bir hali de yoktu zaten. Çapul kendisini temizlemeye koyuldu ikinci gün. Wiki'yle iletişim kurabilmek için kendine çeki düzen verme ihtiyacındaydı. Bir yanı hala sokaktaydı belki ama anlatmalıydı Wiki'ye de sokakta olanları. İletişim kurmalıydı ki Wiki de böylelikle haberdar olabilirdi olup bitenden. Kimsenin durduk yere kirlenmediğini anlatmalıydı ona, duvarların ardında yaşananları, sokaklarda katledilen dostlarını, gaz bulutlarını, duyduğu çığlıkları...

Çapul temizleniyordu. Wiki izliyordu. Çapul, kuyruğunu iki patisiyle kavrayarak dişlemeye koyuldu. Bir yandan ürkek bakışlarla, Çapul arkasını, Wiki’yi kolaçan ediyordu. En son patilerindeki kirlerden arınmaya çalışırken, Wiki ani bir hareketle Çapul'a yaklaştı. Önce iki patisiyle var gücüyle Çapul'u kendine çekti, sonra daha fazla incinmemesi için özen göstererek ufak hamlelerle onu diliyle temizlemeye koyuldu.

Saatlerce sarıldılar birbirlerine. Tek kelime etmediler. İhtiyaç da duymadılar. Hem Wiki hem Çapul farkındaydı bazen bazı şeylerden söz etmenin bile anlamsız olduğunun. Şartlar ne olursa olsun Çapul temizlenmeliydi. Temizlenmeliydi ki yeniden dimdik durabilsindi. Yiten gücünü geri kazanmalıydı ki adil bir dünyanın var olabileceğini o da görebilsindi. Duvarların o kadar da kalın olmadığını hissettirmeliydi ona. Çapul sabaha karşı gözlerini kendisini şefkatle saran kolların arasında açarken, Wiki'nin kendisini izlemeye devam ettiğini fark etti. Belli ki hiç uyumamıştı. Tüm gece onu seyretmişti. Soran gözlerle Wiki'ye baktı.

Wiki kulağına eğildi ve şöyle dedi: "Bil ki seni ayakta tutan her ne ise, ondan bende de var..."

08/02/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Kedi Ve Müzik

12.09.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Kedilerin Hediyeleri

09.06.2023

Kedilerin kemirgen arkadaşları ile eski bir rekabeti olsa da, birçok Kedici hala merak ediyor: ...

Kedi Hafızası

05.05.2023

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...