Kediciler İçin Kedicik Eğitim Rehberi

Kediciler İçin Kedicik Eğitim Rehberi

Kediler hakkındaki yaygın düşüncelerden birisi de köpekler gibi eğitilmelerinin mümkün olmadığıdır. Her ne kadar bu düşüncede bir parça haklılık payı olsa da aslında kedilerin davranışlarını eğitim yöntemleriyle etkili bir şekilde yönlendirmek ve şekillendirmek mümkündür.

Kediler tarih boyunca yalnızca haşereleri kendi başlarına avlamaları için beslenmiştir. Ancak kediler vahşi ve avcı canlılar oldukları için avlanma iç güdüleri aslında onların doğasında var olan bir durumdur yani köpekler gibi eğitilmelerine gerek yoktur. Günümüzde bile her ne kadar evcil kediler olarak anılsalar da kediler tam olarak köpekler gibi evcil değildir. Genellikle ev içerisinde yaşadıkları için evcil olarak adlandırılırlar ancak ev kedileri hala vahşi canlılardır… Davranışlarını modern yaşam içerisinde yönlendirmek ve kontrol altına alabilmek de bazı püf noktalar ile mümkün olabilmektedir.

Unutmayalım ki bir canlıyı eğitmek sabır ve yaratıcılık gerektirmektedir. Kedi eğitimi de tıpkı bebek büyütmek kadar sabır gerektirebilir.

Eğitim için kullanabileceğiniz 5 farklı ve etkili yaklaşım bulunmaktadır. Bu yaklaşımlar sizin işinizi kolaylaştırırken kedinizin de daha kolay öğrenmesini sağlar.

Kedi eğitiminde yer alan 5 farklı yaklaşım;

• Ödül sistemi geliştirme,

• Kolaydan zora doğru ilerleme,

• Sesle koşullandırma,

• Cezalandırmadan kaçınma,

• Eğitime başka insanları da dahil etme olarak sıralanabilir şeklindedir.

• Kolaydan Zora İlerleme
 Kediler yavruyken daha kolay eğitilebilir. Ancak bu yetişkin kedilerin eğitilemeyeceği anlamına gelmez. En büyük fark sadece sürenin biraz uzamasıdır. Eğitimde kolaydan zora doğru ilerleyerek bu süreci sizin için daha da kolaylaştırabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gerekenlerden birisi kedinin ne zaman eğitim ile ilgili olduğunu ne zaman olmadığını anlamaktır. Aktiviteleri ilk başta kolay ve kısa tutmak en iyisidir.

Kediler bağımsız ve özgür iradelerine önem veren canlılardır. Bu nedenle eğitim süreçleri beklediğinizden zor geçebilir. Eğitimi giderek zorlaştırmak ve uzatmak onun da sürece daha kolay alışmasını sağlar. Yavru kedilere tuvalet eğitimini vermek aslında uygulanan ilk eğitimdir. Sonrasında ona seslendiğinizde yanınıza gelip kucağınıza çıkmasına alıştırabilirsiniz. Yeteri kadar deneme yanılma süreciyle kedinize birçok şeyi öğretebilirsiniz.

• Ödül Sistemi Geliştirme 
 Kediler için en etkili motivasyon kaynağı ödül mamasıdır. Kediniz her başarılı olduğunda ona bir ödül maması verirseniz bu davranışı daha kolay hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte ödül tek başına mama demek değildir. Onun başını okşamak ya da onu biraz kaşımak da benzer bir şekilde ödül olarak konumlandırılır. Kedilerin eğitimine düzenli olarak devam edilmesi gerekir, her adımda kediye ödül maması vermek yerine sevgi gösterilerini de sürece dahil etmek önerilir. Ödül mamasını en özel anlar için saklamak daha doğru bir seçenektir.

• Cezalandırmadan Kaçınma
Kediler cezalandırmaya karşı olumsuz tepki veren canlılardır. Kediniz istemediğiniz bir şey yaptığında onun yüzüne su püskürttüğünüzde bu onun davranışını etkilemez. Sizden kaçmasına ve saklanmasına neden olur. Bu nedenle onu cezalandırmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Yapılacak en doğru şey beklemek ve yeni davranışlara alışması için sabır göstermektir.

• Eğitime Başka İnsanları Dahil Etme
Eğer evde yaşayan başka insanlar varsa diğer aile üyelerinin de eğitime katılmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bu kedinin adaptasyon sürecini de hızlandırır. Ayrıca kedinizin yeni insanlarla sosyalleşmesi onun için fayda sağlar. Burada önemli olan evdeki diğer kişilerin de kolaydan zora doğru gitmesi ve kediyi cezalandırmadan kaçınmasıdır.

• Sesle Koşullandırma
Kedinizi bir şey yapması için eğitirken o esnada bir kalem ya da kaşık gibi gündelik bir eşya ile ses çıkarın. Bu ses kedinizin doğru bir şey yaptığını anlamasını sağlar. Sesle koşullandırmada dikkat etmeniz gereken, sesi tam kediniz yapmanızı istediğiniz davranışı yaptığında çıkarmanız. Aksi takdirde ses yol gösterici olmaktan çok kafa karıştırıcı olacaktır.

Bu koşullandırmayı daha da güçlendirmek için denkleme bir adım daha ekleyebilirsiniz. Kediniz eğitmek istediğiniz hareketi yaptığında ona alıştırdığınız sesi çıkardıktan sonra ödül maması vermeniz davranışın daha da pekişmesini sağlar. Bu şekilde yaptığı hareketten sonra ödül bekler ve istediğiniz hareket yapmaya daha çok teşvik olur.

22/08/2023

Keditörün Önerisi

KEDİ MÜZESİ AÇILDI!

05.10.2023

İstanbul Beşiktaş’ta doğa ve hayvan severler için 'Kedi Müzesi' açıldı. Beşiktaş ...

Kediler Alemi

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

Kediler Kıskanır Mı?

16.03.2023

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Benim Antidepresanım Kedi

25.05.2023

Modern dünyanın getirisi kaçınılmaz stresle başa çıkmak bir kedi kadar yakınınızda. ...

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...