YENİLER >

Her Hafta Bir Kedi ‘Sibirya’

Her Hafta Bir Kedi ‘Sibirya’

Rusya'nın yerli orman kedisi olan Sibirya kedisi, kayıtlı tarihe bakıldığında ilk kez 1000 yıllarında ortaya çıktığını ve Sibirya'nın acımasız ikliminden geldiğini söyleyebiliriz.

Sibirya kedisi, ailesine karşı oldukça sevecen ve canları istediği kadar oyuncudur. Bu kediler sizi her yerde takip edecek ve yaptığınız her şeye memnuniyetle katılacaktır.  Sibirya kedisi sizin için mükemmel bir aile üyesidir.

Sibirya kedisi karakter özellikleri

Sibirya kedisi daima suya yakın yaşar. Bunun dışında habitattan başka özel bir talebi yoktur. Tropik yağmur ormanları gibi iğne yapraklı ormanlar, bozkırlar ve dağlar da mekanlarıdır. Sibirya kedilerinin sevecen ve oyuncu kişilikleri vardır. Bu kediler hem fiziksel hem de duygusal olarak çok yavaş olgunlaşır. Sibiryalıların yetişkinliğe erişmeleri beş yıl kadar sürebilir. Bu da hayatlarının önemli bir bölümünü yavru kedi gibi davranarak geçirdikleri anlamına gelir. Genç tavırlarına rağmen, Sibirya kedileri sessizdir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla oldukça iyi geçinirler.

Sibirya kedisi fiziksel özellikleri

Sibirya kedilerinin uzun, üç katmanlı, suya dayanıklı tüyleri ve boyutlarına göre ağır görünen sağlam, kaslı vücutları vardır. Güzel tüyleri olan Sibirya kedilerinin yükseklikleri ortalama 30 santimdir ve birçok renkte olabilir. Altın, yeşil, mavi veya bakır gözleri vardır. Sibirya kedisinin ağırlığı ise dişilerde 3,5-6 kg, erkeklerde ise 5,5-8 kg arasındadır. Kuyrukları ise vücut uzunluklarına göre daha kısa, tabanda ise tüylü ve geniştir. Sibirya kedisi yaklaşık olarak 10 ile 18 yıl arasında yaşamaktadır.

Sibirya kedisi bakımı

Sadece ilkbahar ve sonbaharda tüy dökümleri artar. Onun harici diğer uzun tüylü kedilere göre bakımları daha kolaydır. Haftada en az 2 kez fırçalamanızı öneririz. Sibirya kedilerin bir diğer özelliği titiz olmasıdır. Kum kapları muhakkak temiz olmalıdır.

Keditörün Önerisi

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...

Kediler Alemi

Kedi Ve Müzik

12.09.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Kedili Seyahat

13.08.2021

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER