İmza: Pati!

İmza: Pati!

Kedilerin yumuş yumuş olan patileri sadece sevimli değil aynı zamanda onların en hassas noktalarıdır. Kedilerin adeta podyumdaki bir manken edasıyla parmak ucunda nasıl yürüdüğünü, tırnaklarını nasıl saklayabildiklerini, kediciklerin geçtiği yollardaki nemli pati izlerinin nasıl oluştuğunu ve bu minnakların nasıl pati iletişimi kurduğunu merak ettiniz mi? İşte şimdi kısa bir içerikle merakımızı gidereceğiz :)

Kediler vücut ısıları için patilerini kullanırlar

Kediler soğuk havalarda sadece patilerini sıcak tutarak ısınabilirler; sıcak havalarda ise patilerini yalayarak kendilerini serinletebilirler. Eğer mırmırınızın patisinin her zamankinden daha sıcak olduğunu düşünüyorsanız mutlaka veteriner hekiminize danışın. Çünkü kedilerin ateşi çıktığında patilerinin ısısı da artar.

Mutluluğu patileriyle gösterirler

Can dostunuzun keyfi yerindeyken mırlaması bilinen bir durum. Sevgili Kedici’ler müjde! Güzel bebeğiniz sizi kendi annesi gibi görüyorsa ve yanınızda güvende hissediyorsa sizi “yoğurur”. Bebeklerin annelerinin memesinden süt gelmesi için yaptığı yoğurma hareketinin aynısını Kedici’si için de yaparlar.

Catwalk

Mankenlerin podyum yürüyüşüne ‘catwalk’ denmesinin somut bir nedeni var! Kedilerin ayakları aslında patilerinin üstündeki kıvrıma kadar devam ediyor olsa da yürürken patilerinin sadece uç kısmına basarlar yani aslında tırnakları üzerinde yürürler. Bu sayede kediler avlarını korkutmadan yürüyebiliyorlar ve tehlikede hissettiklerinde daha hızlı kaçabiliyorlar.

Terleyen Patiler

Hayvanların koklaşarak anlaşması deyimi aslında oldukça gerçek. Patilerde bulunan ter bezleri sayesinde her kedinin kendine has olan kokusu salgılanır. Hayvanlar bu kokuyu alabilseler de insan burnu bu kokuyu algılayamaz.

Çok bilinmese de kedilerin paticiklerinde ter bezleri vardır. Korktuklarında, endişeli ya da gergin olduklarında patileri terler. Yani kedinizin yürüdüğü yerlerde nemli izler görüyorsanız duygusal olarak yolunda gitmeyen şeyler vardır.

13/06/2023

Keditörün Önerisi

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Kediler Alemi

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Kedi Aknesi Nedir?

30.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Marilyn - Ümit Manay

10.02.2021

Tam hatırlamıyorum ama onu gördüğümde on yedi yașlarındaydım. Yağmurlu bir günde ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...