Kedilerin Dünyası

Kedilerin Dünyası

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! Rutini seven kediler mama saatini asla atlamaz. Unutmaz ve unutturmaz…

Kedileriniz sabah temiz mama ve su kabına koyulan mamasını yer ve biraz daha kestirmek ister. Kediler doğaları gereği yemek konusunda seçicidirler düzenli öğün isterler. Tüyleri parlak, çevik, bakışları canlı ise sağlıklı besleniyor diyebiliriz. Kediler istedikleri sıcaklıkta olmayan ve iyi kokmayan yiyecekleri reddederler. Bu nedenle ona taze mama ve su imkanı sunmalısınız. Rutin mama saatlerini aksatmamalısınız.

Uykuyu seven dostlarımız 16 saat kadar kesik kesik uyurlar. Gündüzleri camdan dışarıyı izleyen, evde bir o yana bir bu yana giden, sakin ve uysal kedileriniz geceleri bir anda enerji patlaması yaşayabilir. Bazı kediler geceleri enerji fazlalıklarını miyavlayarak ortaya koyabilir, bazıları ev içerisinde sessiz bir şekilde gezebilir, bazıları eşyaları yere atmak ve uyuyan kedicilerin üzerlerine çıkmak suretiyle zamanlarını değerlendirebilir. Gece hareketliliği fazla olan kedilerin genel davranışları bağırmak, ağlamak, uyuyan sahipleri ile temas etmek ve evde gürültü çıkaracak şekilde aksiyonlar yaratmak vb. olarak sıralanabilir.

Gün içinde eğer işe gidiyorsanız yalnız kalan kediler, sıkıldıkları için fazla uyuma veya fazla mama yeme gibi davranışlarda bulunabilirler. Onların gün içinde sıkılmamaları için etrafa sevdikleri oyuncaklarını bırakabilirsiniz. 

Kedilerin rahatlaması, dökülen tüylerinden kurtulması için düzenli fırçalamanız ve oyun oynama aktivitelerini beraber canlı tutmanız gerekmektedir. Kediler bakım ve ilgi isterler. Veteriner ziyaretlerini aksatmamalı, kedinizin sağlığının her şeyden önemli olduğunu unutmamalısınız.

13/05/2022

Keditörün Önerisi

İmza: Pati!

13.06.2023

Kedilerin yumuş yumuş olan patileri sadece sevimli değil aynı zamanda onların en hassas ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

02.08.2022

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Çok Uyur?

12.05.2023

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kedilerin Gizemi

10.11.2021

Kediler değişik, gizemli canlılardır. Onların davranışlarındaki gizemi çözebilmek için ...