Rengarenk Akvaryum

Rengarenk Akvaryum

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden güzel balık türlerinin yaşadığı yaşam alanlarıdır. Görsel bir şölen sunan akvaryum nasıl dizayn edilir?

Görsellik için akvaryum, bulunduğu çevreyle uyumlu olmalıdır. Kimin hoşuna gitmez ki rengarenk bir akvaryumda yaşayan balıkları izlemek..

Akvaryum Dizaynı


Kendi tarzınızı ortaya koyarak benzersiz bir akvaryum yapabilir, hem evinize hem içinde yaşayacak olan balıklara güzel bir alan sağlayabilirsiniz.

Akvaryum hazırlarken şunlara dikkat etmelisiniz;

Balıklara dikkat

Akvaryumda balıkların bir arada uyum içinde olması oldukça önemlidir. Balıklar türlerine göre farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle bir arada koyacağınız farklı balıklar, uyum sağlayamayabilirler. Bu sebeple akvaryumunuza koyacağınız balıkların bir arada yaşayabilen balıklar olmasına dikkat etmelisiniz. Hoş göründüğü için konulan bir balık türü kavgacı bir özelliğe sahip olabilir ve diğer balıklarla anlaşamayabilir. Balıkların özelliklerini iyi araştırmalı, bu konuda yardım almalısınız.

Renk uyumu

Evinizde, akvaryumun çevresine uyumlu olabilecek aksesuarlar kullanılması, hoş bir görüntüye sebep olacaktır. Renk uyumları bu konuda önemlidir. Bazı insanlar akvaryum renklerine uyumlu olması için akvaryumun içine aynı renkte balık koymaktadır. Ancak her şey aynı uyumda olduğunda, bu pek hoş bir görüntü sergilemeyecektir.  Bu durumun sebebi, göz alıcı ve muhteşem bir görüntüye sahip olan balıkların, çeşitli süslerin renginden dolayı geri plana atılmasıdır.

Aksesuar önemli

Bir akvaryumda yaşayan balıkların uyumu ve akvaryumun boyutu çok önemlidir. Çok süslenmiş bir akvaryum bazen göz yorucu ve kötü gözükebilir. Kimi zaman bir akvaryum sadece kum ve taşlarla süslenip son derece hoş görünebilirken, kimi zaman ise gemilerle, deniz kabukları ve kayalarla süslenmiş akvaryumlar yeterince güzel görünmeyebilir. Bu sebeple aksesuarın ne olduğu değil, akvaryum ve balıklarla sağladığı uyum önemlidir.

Düzenli temizlik

Akvaryum temizlerken ilk olarak yapmanız gereken havalandırma filtresinin fişini çekmektir, ardından akvaryum içindeki balıkları başka bir yere taşıyabilirsiniz. Bu işlem için kepçe kullanabilirsiniz. Balıklarınızı taşıyacağınız yere, akvaryumdan bir miktarda su eklemek son derece önemlidir aksi halde balıklarınız şok geçirebilir. Akvaryumun düzenli temizlenmesi hem güzel gözükmesi açısından hem de balıkların sağlığı için önemlidir.  Zira hijyenden uzak kalan akvaryumlarda suyun formu bir müddet sonra bozulduğu için suyun içindeki doğal yaşamında balıklar adına tehlike yaratması kaçınılmaz hale gelir.

İlk olarak camlarını silmekle başlayın. Asla kimyasal ürün kullanmayın. Akvaryum içerisindeki hava motorunu, ısıtıcıyı ve ışıklandırmayı özel fırçalar kullanarak temizleyebilirsiniz. Akvaryum süslerini ise tek tek çıkartıp yıkamak oldukça hijyenik olacaktır.

Akvaryumu temizlerken içerisindeki her şeyi temizlemeniz önemlidir. Aksi halde temiz su doldurulduğunda içinde kalan kalıntılar ortaya çıkabilir.

12/08/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Bıyık Stresi Nedir?

08.11.2021

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir. Evcil dostlarımız sevimli ve estetik ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

19.08.2022

Araştırmacılar ay döngüsüne göre köpek ve kedi acil durum ziyaretlerinin sıklığını ...

Kediniz Sizi Seviyor mu?

14.09.2023

Kedilerin sevgilerini gösterme biçimleri de insanlarda olduğu gibi değişiklik ...

Kediler Neden Saklanır?

20.10.2022

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...

Kedilerin Vücut Kokusu

18.11.2022

Tüm kediciler biliyor ki kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...