Mümtaz Soysal Röportajı - A. Necati Koçak

Mümtaz Soysal Röportajı - A. Necati Koçak

Mümtaz Soysal: Kedilere nankör diyenler yanılıyor, kediler sadece bağımsızlıklarına düşkündür.

Prof. Dr. Mümtaz Soysal ve eşi Sevinç Soysal kedilere olan düşkünlükleriyle tanınıyorlar. Evlerinde pek çok kedileri olan Soysal çifti, her biri değişik renk ve türlerde kedilere sahipler. Kedilerini yazın Bodrum’a, kışın Ankara’daki evlerine taşıyorlar. Ne zamandan beri kedici olduklarını kendileri bile hatırlamayan Soysal’lara kedi sevgisi ailelerinden kalmış bir miras. Sosyal çifti ile kedileri üzerine konuştuk.

Kediler hayatınıza nasıl girdi?

Mümtaz Soysal: Kediler zaten bebekliğimizden itibaren hayatımızdaydı. Ailelerimiz zaten kedi besleyen ailelerdi. O nedenle kedilerin hayatımıza girmesine gerek kalmadan doğuştan kedici olduk.

Ben Zonguldak'ta yaşarken ilk tanıştığım kedimin adı Boncuk'tu. Daha sonra İstanbul'a da getirmiştik onu.

Sevinç Soysal: Babaannem Medine'den gelmiş. O çok seviyordu kedileri. Buse adında siyah beyaz bir kedisi vardı, benim ilk hatırladığım kedi o'dur.

Yaşamınızda kedilerin rolü nedir?

Mümtaz Soysal: Yaşamımızda kedilerle rolleri paylaşıyoruz, hatta bazen bizden rol çalıyorlar. Nüfusumuz bir ara 14'e çıkmıştı. Kedilerimizi yazları Bodrum'a da götürüyoruz. Ama apartman hayatında özellikle bahçe katı bir yerde yaşamıyorsanız kediler için hayat zorlaşıyor. Şimdi Doğçev'in bakımevini gördük. Çok beğendik orayı. Orada yaşayan kedilerin çok mutlu olduklarına eminim. Türkiye'deki en iyi kedi barınağı olduğunu düşünüyorum.

Kedilerinizle galiba ilginç anılarınız da var.

Sevinç Soysal: Bodrumdayız, yemek yiyoruz. Deniz kenarında dalgalar gelip gidiyor, orada beyaz bir şey gördüm, dalgalarla beraber gelip gidiyor. Elim kadar ufak bir şey. Baktım mavi gözlü, beyaz bir yavru kedi. Aldım hemen peçeteyle kuruladım, yanıma aldım. Sonra bırakamadım, bizimle kaldı yıllarca, çocuğu bile oldu.

Mümtaz Soysal: Pek çok kedimiz oldu ama dikkat ettiğimiz şey kara kediler diğerlerinden daha zeki oluyorlar.

Bizim de kara bir kedimiz vardı, Bodrum'da ameliyat edildi. Ameliyat olduğu klinikten kaçtı. Her yerde kedi aranıyor diye İngilizce, Türkçe ilanlar astık. Bir yabancı burada siyah bir kedi var diye aradı bizi. Gittik ama gelmedi bize, sonunda ağ ile yakalayabildiler. Ama çok etkilendi bu olaydan, onuruna dokundu böyle yakalanması.

Kedilerin beğendiğiniz özellikleri nelerdir?

Mümtaz Soysal: Kediler anaerkil hayvanlardır. Evimizde şu anda erkek kedi yok.  Evdeki en büyük dişi kedi aileyi kontrol ediyor. Yaramazlık yapmasınlar diye herkese göz kulak oluyor. Şimdi evde kedilerin patronu Tüysultan.

Sahiplerine son derece bağlıdırlar. Kediler kendisini gerçekten seven insanı gerçekten çok severler. Ama önce kedinin kendinin sevildiğinden emin olması gerekir. Benim kedilerim bana çok bağlıdırlar. Beni her akşam kapıda beklerler.

Ben sık sık seyahate giderdim. Ben bavul hazırlarken anlarlar benim gideceğimi, mahzun mahzun bakmaya başlarlar. Kedilere nankör derler, oysa değildir. Herkesin nankörlük dediği şey aslında kedilerin bağımsızlıklarına son derece düşkün olmalarıdır sadece. Üstelik bağımsızlık her zaman iyidir, özellikle tam bağımsızlık.

26 yıllık evliliğimiz boyunca evimizde her zaman kediler oldu. İlk evlendiğimizde bizimle beraber olan kedimizin adı Boncuk’tu. Her sene yaz aylarında Bodrum’daki evimize tatile giderken yanımızda onları da götürüyoruz. Bize hiçbir zararları olmuyor. Onları asla bir problem olarak görmedik. Bize mutluluk ve sevgiden başka bir şey vermiyorlar. Bir problemimiz olduğunda onu ilk hisseden kedilerimiz oluyor ve sıkıntımızı gidermeye çalışıyorlar. Bu duyguyu birçok kedi sahibi yaşamıştır. İnsanlardan hiçbir farkları yok. Her şeyi anlayıp tepki veriyorlar.


04/05/2020

Keditörün Önerisi

Kediler Ağlar Mı?

08.06.2022

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

Kediler Alemi

Marianna Zampieri

22.02.2021

“Gelinler ve onların kedilerinin yer aldığı düğün sonrası fotoğrafları yakalayan ...

Bıyık Stresi Nedir?

08.11.2021

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir. Evcil dostlarımız sevimli ve estetik ...