KEDİLERİN KİŞİLİK TİPLERİ

KEDİLERİN KİŞİLİK TİPLERİ

Bizi neşelendiren, keyiflendiren ancak zaman zaman da hemen barışmamızla sonuçlanan kavgalar çıkarabilen kedilerin bu davranışlarının ardında ödün vermedikleri kişilikleri yatar. Üstelik her kedi aynı kişiliğe de sahip değildir. Bir olaya aynı ırktan iki kedinin bile çok farklı şekilde tepki verdiğini görebilirsiniz. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre kedilerde en az beş farklı kişilik çeşidi mevcut. Öte yandan bir kedide farklı kişiliklere ait özelliklerin görülmesi de mümkün.

Kedinizin kişilik özelliklerini bilmek, onu daha iyi anlayabilmenin en iyi yollarından birisidir. Bu, aynı zamanda kedinizle daha derin bağlar kurmanıza ve onun ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza da yardımcı olur.

İnsansı Kedi

İnsansı kişiliğe sahip olan kediler alanlarını diğer insanlarla paylaşma konusunda uyumludurlar ve insanların etrafında olmaktan keyif alırlar. Genellikle mutlu ve sevecendirler. Bu kediler genellikle olumlu davranışlar sergilerler ve birçok yönden ideal kedi olarak düşünülürler. Saldırganlık ya da şiddete başvurmadan insanlarla harika vakit geçirebilirler. Öte yandan insan seven kedilerin ayrılık kaygısı yaşama ihtimali diğerlerine göre çok daha yüksektir. Ayrıca en sevdikleri insanı diğer evcil hayvanlarla ya da insanlarla paylaşmayı sevmezler ve böyle bir durumda olumsuz davranışlar sergileyebilirler.

Kedi Sever Kedi Kedi

sever kediler, insanlardan daha çok kedilerle iyi anlaşan kedilerdir. Eve ikinci bir kedi geldiğinde, kedi sever kedilerin içinden bambaşka bir kişilik çıkar. Bu kedileri sık sık evdeki diğer kediye sarılırken, onunla uyurken ya da oynarken görebilirsiniz. Bu kediler aynı zamanda evdeki insanlarla da iyi geçinirler. Genellikle uyumlu bir karaktere sahip oldukları için sahiplerine kolayca bağlanırlar. Ancak evdeki tek kedi olduklarında depresif bir ruh hâline bürünebilirler.

Avcı Kedi

Avcı kediler adından da anlaşılabileceği gibi vahşi kedilere en yakın olan kişiliğe sahiptirler. Bu kediler sahiplerine çok derinden bağlanmazlar ancak arada sırada onlardan ilgi beklerler. Oldukça enerjik olan bu kediler, avlanmaya duydukları iç güdüsel ihtiyaçlarını karşıladığı için oyun oynamayı çok severler. Bu yüzden avcı kedileri günün büyük bir kısmında bir yere saklanarak en sevdikleri oyuncaklarını gözetlerken ya da üstlerine atlayıp bu oyuncaklarla onları avlarmış gibi oynarken görebilirsiniz. Eğer kediniz avcı bir kişiliğe sahipse gün içerisinde onunla oyun oynamaya baya vakit ayırmanız gerekir. Kendilerine ya da size kazayla zarar vermemeleri açısından kediler için özel olarak üretilen oyuncaklarla oynatılmaları iyi bir tercih olacaktır.

İnatçı Kedi

İnatçı ya da huysuz kişilik tipine sahip kediler, insansı kedilerin genellikle tam tersidir. Bu kediler dokunulmaktan, kucağa alınmaktan pek hoşlanmazlar. Genellikle ürkek ve gergindirler. Kendileri istediği zaman etkileşime geçilsin isterler. İstemedikleri zaman sevildiklerinde ise huysuzlanırlar. Aynı zamanda evi sizinle paylaşırken tam anlamıyla rahat olmayabilirler. İnatçı kediler sıcak ya da sevimli kişilik özelliklerine sahip değildirler. Bu kediler bağımsızlıklarına çok düşkündür, bu nedenle tüm gün boyunca evde kimsenin olmamasına aldırış etmezler. Çok nadiren, sadece derinden bağlı oldukları insanlara karşı ilgi gösterdikleri için birine böyle bir davranışta bulunmaları son derece değerlidir.

Meraklı Kedi

Her ne kadar kedilerin tamamı meraklı olsa da bazıları daha meraklıdır. Meraklı karaktere sahip kediler etrafı keşfetmeyi diğerlerine göre daha çok severler. Bu kedileri günün büyük bir kısmında evin farklı köşelerini ve çeşitli eşyaları koklarken görebilirsiniz. Eve gelen herhangi bir eşya ya da misafir de meraklı kediler tarafından detaylı bir şekilde incelenebilir. Bu kediler başta kedi ağaçları, evleri ve tünelleri olmak üzere pek çok türden eşyayla kolay bir şekilde etkileşime girerler. Meraklı kişiliklerinin yanı sıra cesur ve kendine güveni yüksek olan bu kediler, sokağa çıkarıldıklarında problem yaratabilirler. Bu yüzden onlarla sokağa çıkmadan önce iki kez düşünmeniz gerekir.

15/09/2023

Keditörün Önerisi

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Kediler Alemi

Kediler Ağlar Mı?

08.06.2022

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Kediler Neden Kusar?

26.01.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER