YENİLER >

Kedi, Köpek ve Kırık Bacak - Alp Akoğlu

Kedi, Köpek ve Kırık Bacak - Alp Akoğlu

Evcil dostlarımızın ısırabildiklerini ve tırmalayabildiklerini biliyoruz. Bunlar yüzünden hastanelik olanlarımızın sayısı çok azdır. Ancak ABD’de yapılan bir araştırmaya göre köpek ve kediler nedeniyle meydana gelen düşme şeklindeki kazalar nedeniyle yılda 86.000 kişinin hastaneye başvurduğu tahmin ediliyor.

Bu yaralanmaların % 88’i köpeklerle, % 12’siyse kedilerle bağlantılı. Köpeklerin sicilinin çok daha kötü olmasının nedeniyse kedilere göre daha iri olmaları ve sahipleriyle sık sık yürüyüşe çıkmaları. Özellikle güçlü köpekleri dolaştıran düşük kilolu kadınlar daha büyük risk altında. Çünkü güçlü bir köpeğe hakim olmak kolay değil. Kedi sahipleri genellikle kedileriyle birlikte yürüyüşe çıkmadıkları için kedilerin karıştığı kazalar çoğunlukla ev kazalarıyla sınırlı.

Acil servise başvuran 7.456 olay üzerinde yapılan araştırmada yaralanmaların çoğunun ezik, sıyrık ve kırıklardan oluştuğu gözlenmiş. Yaralananların çoğu çocuklar ve 30-60 yaş arasındakiler. Kırıklarsa daha çok 75 yaşın üzerindekilerde görülüyor ki bu da kırıkların iyileşmesi için riski grup.

Köpek sahipleri genellikle köpeğe ya da tasmasına takılarak, köpeğin çekiştirmesi ya da itmesiyle düşüyor. Köpekle ilgili yaralanmaların yaklaşık % 10’uysa köpeğin oyuncağına ya da mama kabına basma ya da takılma sonucunda oluyor.

Aslında köpeklerin ne şekilde yaralanmalara yol açabileceğini tahmin etmek zor değil. Peki, çok daha az rastlansa da, kediler insanların yaralanmasında nasıl bir role sahip? Bu genellikle kediyle oynarken ve onu kovalarken kediye ya da bir başka nesneye takılmayla oluyor.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

19.05.2021

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER