YENİLER >

Sinek Kuşunun Yaşam Döngüsü

Sinek Kuşunun Yaşam Döngüsü

Sinek kuşunun yaşam döngüsü karmaşık değildir, ancak onu etkileyici kılan benzersiz özellikleri vardır. Sinek kuşunun ilginç yaşam döngüsünü sizler için derledik.

Sinek kuşları, Amerika kıtasında yaşayan çok sayıda ve renkli kuş grubudur. Bu küçük canlılar, çevreye oldukça iyi uyum sağladıkları için çok çeşitli ekosistemlerde yaşayabilirler. Sinek kuşları etkileyici karakteristik özelliklere sahiptir.

Yaklaşık 330 türün bulunduğu Trochilidae ailesine aittir. Bu grup, kumsallar, kıyılar, ormanlar ve dağlar gibi çok çeşitli yerlerde olduğu kadar kurak veya kentsel ortamlarda da yaşayabilir. 

Sinek kuşları, ortalama 2 ila 24 gram ağırlığındaki küçük kuşlardır ve gagalarının şekli ve şaşırtıcı kanat çırpma biçimleri ile karakterize edilirler. Ayakları o kadar küçüktür ki, yerde yürümelerine bile izin vermez.  Buna ek olarak, çoğu göze son derece çekici gelen renkli ve parlak tüylere sahiptir.

Bu kuşlar, olağanüstü uçma yetenekleriyle ayırt edilirler; havada asılı kalabilirler veya herhangi bir yöne uçabilirler. Bu başarıya ulaşmak için saniyede 80 ila 200 kez kanat çırpmalarına izin veren güçlü kaslara sahiptir. Bu kaslar sayesinde saatte 50 ila 90 kilometre hıza ulaşıyorlar.

Kanat çırpma yeteneği büyük miktarda enerji tüketir ve bu nedenle metabolizmaları bu duruma uyum sağlamıştır. Sinek kuşunun besinlerini işleme hızı o kadar inanılmazdır ki, her kuş günde vücut ağırlığının yarısın kadar yiyecek olarak tüketmek zorundadır. Ayrıca, yiyecekleri metabolize etme hızı, yaklaşık 40°C vücut ısısında yaşamasına neden olur.

Keditörün Önerisi

Kediniz Hiperaktif Mi?

07.07.2021

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Kediler Neden Masaj Yapar?

04.07.2021

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

Kediler Alemi

Kedilerde Kan Grubu

09.10.2021

Kedilerde tespit edilmiş üç ayrı kan grubu var. Tıpkı insanlarda olduğu gibi ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER