Kedicilerin Bilinci Daha Yavaş Yaşlanıyor

Kedicilerin Bilinci Daha Yavaş Yaşlanıyor

Birçok araştırma, pandemide hayvan sahiplenme oranlarının inanılmaz bir artışa geçtiğini kanıtladı. Hayvanlara karşı şiddeti önlemeyi amaç edinmiş bir kuruluş olan ASPCA, her 5 evden birinde bir kedi ya da köpeğin yaşadığını söylüyor. Hayvan sahiplenme oranlarında 2019'dan beri %250 oranında bir yükselme yaşandı.

Bu sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan kedi ve köpek dostlarımız için iyi bir haberken, aynı zamanda hayvanseverler için de iyi bir haber!

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, evcil hayvanları olan insanlar yaşlanmasına rağmen bilişsel zayıflamaları yavaş ilerliyor. 

Önceki çalışmalardan insan ve evcil hayvanı arasındaki dostluğun, tansiyon ve strese iyi gelmesi gibi olumlu etkilerini biliyorduk. Şimdi yeni yapılan araştırmalarda evcil hayvan sahiplenmenin bilişsel zayıflama için de iyi olduğu kanıtlandı! Stres, bilişsel zayıflamayı hızlandıran etkenlerden biri ve evcil hayvanın stresi azalttığı da bilinen gerçeklerden biri!

Yapılan önceki araştırmalarda, hayvan sahiplenmenin stres hormonu kortizollarını düşürdüğü ve mutluluk hormonları salgılamaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştı. Stres bilişsel zayıflamanızı hızlandırır, ancak iki olumsuz etkeni de evcil dostunuzla yenmeniz mümkün.

Araştırmanın başında yer alan Tiffany Braley, 65 yaşını geçmiş 1300 kişiye kognitif test yapıldığını aktardı.

Testte kelime hatırlama, sayı sayma ve türlü matematik işlemleri yer alıyordu. Evcil hayvanı olmayanların bilişsel zayıflamasının, 6 yılı aşkındır evcil hayvanıyla yaşayanlardan daha hızlı olduğu görüldü.

Evcil bir dost edinmenin faydası saymakla bitmez. Uzun süre bir kediyle yaşamanın faydalarını, fiziksel ve mental sağlığınızda fark edeceksiniz.

30/04/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Nelerden Korkar?

16.03.2022

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...

Kediler Alemi

Kediniz Hangi Renk?

05.02.2023

Kedilerle ilgili harika şeylerden biri, her kediyi benzersiz kılan çok çeşitli ...

Engelsiz Yaşam

28.05.2022

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Kediler Neden Hapşırır?

18.11.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kedilerde insanlar gibi ...

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Kediler Kaç Kelime Anlar?

14.10.2022

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...