Binalar Kedileri Geride Bırakıyor - Alp Akoğlu

 Binalar Kedileri Geride Bırakıyor - Alp Akoğlu

Bu yazımızdaki haberimiz doğrudan kedilerle ilgili değil. Ancak yaban yaşamını olumsuz etkileri bakımından onları biraz olsun masum gösterdiğinden bizim için önemli.

Serbest bırakılan evcil kedilerin yaban yaşamı için önemli bir tehdit oluşturduğu söyleniyor. Bu konuya geçtiğimiz aylarda değinmiştik. Güncel bir araştırma kuşlar için kedilerden daha önemli bir sorun olduğunu gösterdi.

ABD'de yapılan bu araştırma yalnızca bu ülkede her yıl ortalama 600 milyon kuşun pencereleri çarparak öldüğünü gösterdi. Bu çok büyük bir sayı çünkü ülkedeki toplam kuş sayısının onda birine karşılık geliyor.

Bu arada bu konuda bazı ilginç istatistikler var. Araştırmaya göre kuşların yarısının ölümüne yol açan binalar yaklaşık 1 ila 3 katlı binalar. Diğer yarısından ise 4 ile 11 katlı binalar sorumlu. Gökdelenler tümüyle cam yüzeylerden olsalar bile kuş ölümlerinin yalnızca yüzde birinden sorumlu. Yani gökdelenler kuş dostu gibi görünüyor.

Bu durumun serbest bırakılan tüylü dostlarımızın masum olduğunu göstermediğini de hatırlatalım. Yalnızca bilelim ki kuşları tehdit eden ve insanlarla bağlantılı etkenler arasında binalar kedileri geride bırakıyor.

08/03/2021

Keditörün Önerisi

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...

Roller Farklı Oyun Aynı

23.05.2022

Bu cennet vatanda sağcı solcu, alevi sünni, Türk Kürt, ayrımcılığı on binlerce can aldı. ...

Kediler Alemi

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

British Shorthair

19.04.2022

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından ...