YENİLER >

Binalar Kedileri Geride Bırakıyor - Alp Akoğlu

 Binalar Kedileri Geride Bırakıyor - Alp Akoğlu

Bu yazımızdaki haberimiz doğrudan kedilerle ilgili değil. Ancak yaban yaşamını olumsuz etkileri bakımından onları biraz olsun masum gösterdiğinden bizim için önemli.

Serbest bırakılan evcil kedilerin yaban yaşamı için önemli bir tehdit oluşturduğu söyleniyor. Bu konuya geçtiğimiz aylarda değinmiştik. Güncel bir araştırma kuşlar için kedilerden daha önemli bir sorun olduğunu gösterdi.

ABD'de yapılan bu araştırma yalnızca bu ülkede her yıl ortalama 600 milyon kuşun pencereleri çarparak öldüğünü gösterdi. Bu çok büyük bir sayı çünkü ülkedeki toplam kuş sayısının onda birine karşılık geliyor.

Bu arada bu konuda bazı ilginç istatistikler var. Araştırmaya göre kuşların yarısının ölümüne yol açan binalar yaklaşık 1 ila 3 katlı binalar. Diğer yarısından ise 4 ile 11 katlı binalar sorumlu. Gökdelenler tümüyle cam yüzeylerden olsalar bile kuş ölümlerinin yalnızca yüzde birinden sorumlu. Yani gökdelenler kuş dostu gibi görünüyor.

Bu durumun serbest bırakılan tüylü dostlarımızın masum olduğunu göstermediğini de hatırlatalım. Yalnızca bilelim ki kuşları tehdit eden ve insanlarla bağlantılı etkenler arasında binalar kedileri geride bırakıyor.

Keditörün Önerisi

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Kediler Alemi

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER