Kedilerde İçgüdüsel Davranışlar

Kedilerde İçgüdüsel Davranışlar

Kedilerin yaptığı birçok davranış içgüdüseldir. Milattan önce insanlar ile bağ kuran kedilerin vahşi doğa yaşamından kazandıkları ve hala genleriyle birbirlerine taşıdıkları içgüdüleri evlerimize kadar girmektedir.

Kedilerin Yüksek Yerlere Çıkması

Kedinizi ararken bir anda dolap üstünde bulduğunuz oldu mu? Kedilerin yüksek yerlerden aşağıyı izlemeleri içgüdüsel bir harekettir. Vahşi doğa yaşamında kedi akrabalar, yırtıcı avcılardan korunmak için yüksekçe yerlere çıkıp etrafı gözetlerler. Tehlikeli bir durumu öncesinde tespit etmek ve ona göre harekete geçmek için yaptıkları bu davranış tamamen içgüdüseldir.

Kedilerin Bir Şeylerin Altına Gizlenmesi

Yatak altları, kuytu köşeler kedilerin ev içinde en çok saklandıkları yerlerdir. İçgüdüsel olarak yaptığı bu davranışın sebebi, av olmamak için gizlenme davranışıdır. Atalarından gelen bu içgüdüsel davranışı her ne kadar evdeyken güvende olduğunu hissetse de sergiler.

Kedilerin Hareketli Şeylere Saldırması

Kediler için hareket eden her şey av demektir. Avcı olan kedi dostlarımız, uçan bir sinek veya evde oynattığımız bir ipi bile avlanma içgüdüsüyle yakalamaya çalışır. Bizim onları oynatırken kullandığımız ip, onlar için aslında binlerce yıldır süre gelen içgüdüleriyle tepki verdiği davranıştır.

Kedilerin Sürekli Pencere Kenarına Çıkması

Evde yaşayan bir kedi için tehlike dışarıdadır. Kediler tehlikeyi önceden fark etmek isterler. Bu sebeple cam önünde tehlike var mı diye dışarıyı izlerler. Bir başka sebep ise, dışarıda farklı hayvanların olması dikkatini çeker. Örneğin; uçan kuşları avlamak için pencere önünde pusu kurup bekleyebilir.

Hastalanan Kediler Neden Gizlenmeye Çalışır?

Doğada hasta bir kediyi avlamaktan daha kolay ne olabilir ki? Kediler bu sebeple hasta, güçsüz olduğu zamanları göstermek istemezler. Yani onlar av olmaktan kaçar ve gizlenirler.

18/08/2021

Keditörün Önerisi

Toksik Oyun

12.06.2023

Oyuncu kedilerin en sevdiği oyuncaklardan biridir evde duran bitkiler. Oyunun dozunu kaçıran ...

Arama Kurtarma Kedisi

10.02.2023

Tüm dünyadan ve ülkemizden arama kurtarma köpeklerinin afet bölgesinde canla başla ...

Oyuna Davet

13.01.2023

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji ...

Kediler Alemi

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

Kediler Üşür Mü?

19.01.2023

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...