Abyssinian Kedisi - Orhan Yılmaz

Abyssinian Kedisi - Orhan Yılmaz

İngilizce’de ‘Abyssinian’ ‘Habeş’ veya ‘Etiyopyalı’ anlamlarına gelir. Günümüze bilhassa ABD’de en önemli kısa tüylü kedi ırklarından biridir. Kedinin batı ülkeleri ile ilk tanışması, 1860’ların sonlarında Yüzbaşı Barrett Leonard isimli bir İngiliz askeri tarafından Mısır’ın İskenderiye liman şehrinden İngiltere’ye götürülen Zula isminde bir kedi vasıtası ile olmuştur.

Kökeni

Birçok söylenti olmasına rağmen, bu kedinin kökeni hakkında kesin bir bilgi yoktur. Kedinin ismi, anlam bakımından Etiyopya ile ilgili olmasına rağmen, bu kedinin hakkındaki söylentilerin çoğu Mısır ile ilgilidir. Yapılan DNA kökenli araştırmalar sonucu ise, kedinin kökeninin Afrika’nın Hint Okyanusu kıyıları olabileceği düşünülmektedir. Fakat kedinini Mısır’da yaygın olarak yetiştirildiği bilinmektedir. Çünkü birçok kaynak, bu kedinin birkaç bin yıldır Eski Mısır’da yetiştirilmiş olabileceğini göstermektedir. Eski Mısır kaynaklı birçok hiyeroglif ve resimde bu kediye benzeyen resimlere rastlamak mümkündür.

Irk Özellikleri

Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kedileri kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan, sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.

Vücut Yapısı


Vücudu orta uzunlukta, kıvrak ve kaslı yapıdadır. Bacakları ince kemikli, pençeleri küçük ve oval yapılıdır. Kuyruğu oldukça uzundur. Dip kısmında kalın olan kuyruk, uca doğru gittikçe incelir. Kafası dar ve nispeten üçgen şekillidir. Badem şeklindeki gözleri altın sarısı, ela, yeşil veya bakır renkli olabilir. Yandan bakıldığında bütün ve çenesi düz bir hat çizer. Geniş kulakları vardır. Kulakların uç kısımlarında bir tutam tüy görünür. Alnında genellikle M şeklinde bir marka bulunur.

Kürk

Postundaki tüyler sık ve orta uzunluktadır. Dokunulduğunda ipeksi bir yumuşaklık hissi verir. Abyssinian ve ona benzeyen uzun tüylü bir kedi olan Somali kedisinin olağanüstü güzellikte bir postu vardır. Her iki kedi ırkı da bu post güzelliğini Ta olarak bilinen mutant bir gene borçludur. Her tüyde, temel rengin üzerinde 3 veya 4 adet daha koyu bir renk bandı bulunur. Tüylerin ana rengi dipte daha açık, uçlara gidildikçe daha koyudur. Bu tip kıl rengi sadece Abyssinian, Somali ve Singapur kedi ırklarında bulunur.

Kürkün ana rengi genellikle kırmızımsıdır, üzerinde ayrıca siyah bantlar yer alır. Ayaklar ve arka bacakların arka kısımları muhakkak siyah renkli olur. Günümüzde popüler olan kürk tipi, sarımsı-kahverengi ve tarçın rengi (ana renk) üzerine kahverengimsi bantlardan oluşur. Son yıllarda mavi renk de tutulmaya başlamıştır. Ayrıca Anadolu’da en iyi Kangal (karabaş) Çoban köpeği vücudunda görülen açık kahverengi- sarı rengi de popüler olmaya başlamıştır. Son 10 yıldır gümüş renkli kediler de üretilmeye başlamıştır ama bu renk Kedi Yetiştiricileri Birliği tarafından tanınmamaktadır.

Nadiren de olsa İngiltere ve Hollanda’daki kedilerde, kaplumbağa kabuğu desenli kırmızı, krem, çikolata ve leylak renkleri de görülebilmektedir.

Huy

Abyssinian kedileri dışa dönük, son derece aktif, oyuncu, neşeli ve akıllı kedilerdir. Kedi ırkları içinde en aktif, canlı ve hareketli kedilerden biridir. Çok maceracı ve oyuncu olduklarından kesinlikle kucak kedisi değildirler. Kucağa sevilmek için alındıklarında, hemen atlayıp serbest kalmayı isterler. Kedi yetiştiricisi ve meraklıları arasında çok iyi bir gösteri kedisi olarak bilinirler. Bu yüzden kedi yarışmalarının sürekli katılımcıları arasındadırlar. Ancak bazıları utangaç yapıdadır ve kalabalık içinde ürkek bir görüntü sergileyebilirler.

23/01/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Ve Aynalar

24.11.2021

Bazı kediler ayna ile ilk karşı karşıya geldiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler. ...

Uzay Gözlü Kedi Pico

13.02.2022

Norveç Ormanı kedisi Pico, trafik kazası geçirdikten sonra çaresiz ve yalnızdı, ancak ...

Kediler Alemi

Mutlu Tüyler

22.06.2023

Kedilerin tüy dökmesi normal bir durumdur, ancak tüyleri fazla miktarda dökülürse veya ...

Bu Mama Bozuk Mu?

29.12.2022

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...

Kahraman Kedi Bandit

08.08.2022

ABD'nin güneydoğusundaki Mississippi eyaletinde "bekçi kedisi", evinin soyulmasını önledi. ...

KEDİ MÜZESİ AÇILDI!

05.10.2023

İstanbul Beşiktaş’ta doğa ve hayvan severler için 'Kedi Müzesi' açıldı. Beşiktaş ...