Koç Sağlık Grubu Çok Yakında İstanbul’a Hayvan Hastanesi Açıyor- Seda Tuncel

Koç Sağlık Grubu Çok Yakında İstanbul’a Hayvan Hastanesi Açıyor- Seda Tuncel

Rahmi Koç’un direktifiyle start alan VetAmerikan Hayvan Hastanesi’nin Kurucu Direktörü Azmi Elhan Atik ilk defa dergimize açıkladı: "Koç Sağlık Grubu Çok Yakında İstanbul’a Hayvan Hastanesi Açıyor"

Öncelikle sizi tanıyalım, bize kendinizden bahseder misiniz?

1974 yılında Ankara’da doğdum. Ortaöğretim ve lise eğitimimi İstanbul Özel Moda Koleji’nde tamamladıktan sonra, 1993 senesinde girdiğim İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden, 1998 yılında mezun oldum. Öğrencilik yıllarımda 5 yıl boyunca yoğun portföylü muayenehane, poliklinik ve hayvan barınaklarında gönüllü olarak çalıştım.

1998-2002 yılları arasında Avcılar’da NewVet veteriner muayenehanesini bir meslektaşımla işlettikten sonra, 2002 yılında Büyükçekmece Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde, 7 yıl süren ve bana mesleki anlamda çok büyük tecrübeler katan Sorumlu Hekim görevine başladım ve kendi muayenehanem olan Empati Veteriner Muayenehane’sini kurdum.

2016 senesinde, 23 yıllık klinisyenlik deneyimimle, çok değerli ekip arkadaşlarımla beraber, Türkiye’nin en büyük, İstanbul’un Avrupa yakasının tek hayvan hastanesi olan Empati Akademi Hayvan Hastanesi’ni kurdum.

Meslekte geçirdiğim uzun yıllar boyunca, ülke içi ve dışı yüzlerce eğitim, seminer, sertifika ve diploma programı ve workshop’lara katıldım.

Yumoş adında bir hastamın tedavi protokolü esnasında, Alternatif Tıbba (Homeopati-Fitoterapi-Ozon tedavisi-Lazer terapi-Permanent acupuncture/ Gold implantation-Sülük tedavi-Biyorezonans) ve holistik beslenme üzerine olan ilgimi fark edip, kendimi bu konuda yetiştirme kararı aldım.

Homeopati eğitimimi yurtdışından BAHVS (The British Association of Homeopathic Veterinary Surgeons), yurt içinde ise Uz. Dr. Günnur Başar’ın Homeopati Derneği ile geliştirdim. 2009 yılından beri her geçen gün, artan dozda, hasta tedavi protokollerimde kullanmaktayım.

Klinisyenlik hayatımı, Dahiliye ve Doğum-Jinekoloji branşlarında başlayıp kendimi geliştirdikten sonra, cerrahi kliniği ve ortopediye olan ilgimi, 2008’den itibaren yoğunlaşarak, nöroşirurji ve fizik tedavi alanlarında sayısı yadsınamayacak kadar olguda, dünyadaki son gelişmeleri yakinen takip ederek ilerlettim.

2012 yılında meslektaşım Veteriner Hekim Fatih Atak ile beraber kurduğumuz Efa Veteriner Ecza Deposu’nun, günümüzdeki adı A-TakTik Veteriner A.Ş.’nin çatısı altında, mesleğimize ve ülkemize kazandırdığı gücü arkama alarak inovatif bir bakış açısıyla geliştirmeye devam etmekteyim şeklinde özetleyebilirim sorunuzun cevabını.

Kutsal ve kıymetli bir meslek ‘Veteriner Hekimlik’. Veteriner hekim olmaya nasıl karar verdiniz?

1992 senesinde Kadıköy Moda Koleji’nden mezun olduğum yıldaki üniversite sınavında, tercihler arasında sadece rahmetli babam Dr. Tamer Atik’in mesleği olan diş hekimliğini yazmış ama puanım yetmemişti. Bu bende bir hayal kırıklığı yerine yüzleşme ve netleşmeyi tetikledi. Bir yıl sonra sınava girmeden önceki tercihler listesini hazırlarken, kendisi ile gerçekleştirdiğimiz bir diyaloğu hatırlattı bu sorunuz bana. Kendisine diş hekimliği yerine, veteriner hekimliğini okumak istediğimi ve bunu tek tercih ile gerçekleştireceğimi söylediğimde ‘Neden acaba hiç şaşırmadım? Belliydi, en iyisini yapacağına inanıyorum ve her zaman yanındayım’ dedi. Çünkü yıllarca oğlunun hayvanlarla, doğayla iç içe, sorgulayıcı, araştırmacı, şifanın peşinde koşan bir gözlemleyici olduğunu fark etmişti. Yani sorduğunuz bu kararın cevabı, çocukluğumdan gelen gözlemlerin 93 senesinde aldığım kararla pekişmesi sonucu oluştu.

Empati Akademi Hayvan Hastanesi’nin kurucususunuz. Hastanenizin kuruluş öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

1993 senesiydi, bu kutsal mesleği icra etmek için başladığım yolda, yani öğrencilik yıllarımda ‘empati’ kelimesi ile bütünleşmiştim. Ama empatiyi insanlar için değil, çocukluğumdan beri çok kuvvetli bağ hissettiğim hayvanlar için uygulamak istiyordum ve dedim ki bir gün kendime, Veteriner Empati’yi hayata geçirmelisin. "Toplumda hayvanlar için empati algısını nasıl oluşturabilirsin?" sorusuyla başlayan hikayenin, şu an da dahil insanlarda yer bulan bu duygunun, giderek büyüdüğüne, güzelleştiğine aslında yerini bulmaya başladığına şahitlik ediyoruz hep beraber.

Her anı, mesleki tecrübesi tartışılmaz meslek büyüklerimiz ve duayenlerin yamacında geçirdiğim 5 senelik öğrencilik dönemim sonrasında, 1998 senesinde, kendi veteriner muayenehanemi, yine bir meslek büyüğümüzden devralarak, klinisyenlik hayatına atıldım.

2015 senesine geldiğimizde ise, bu kutsal olguyu bir apartmanın alt katında değil de, cesaretle, özgüvenle, mesleki liyakatla, inovasyonla, layığıyla icraat etmek için geçen 7 senenin her anı çok kıymetli benim için. Ekibimle beraber mesleki anlamda daha da ileriye gitmek için empati kurarak, hem mevzuatlardaki asgari şartların ötesinde bir hizmet çeşitliliği ve kalitesi sunan, hem de olması gerektiğine inandığım, hasta ve hasta yakınlarının duygularına hitap eden Empati Akademi Hayvan Hastanesi böylece kurulmuş oldu.

Koç Holding bünyesi altında İstanbul’da bir hayvan hastanesi açılacak. Ne zaman ve nerede açılacağı sır. Kedici Dergisi okurları ilk defa sizden öğrenecek. Bu hastane hakkında bilgi verir misiniz? Hastanenin olanakları nelerdir?

Bu bir sır değil aslında. Bu mesleki inovasyona inanmış, bir gün bir yerde bireysel ve mesleki anlamda inovasyon sınırlarını zorlayan ve hayallerini gerçekleştirmek isteyen bir bireye, hak ettiği noktada verilmiş bir fırsat.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, yürüdüğü yolda her daim taktir görmüş, bugüne kadar yaptıklarının, yapacaklarının teminatı olmuş bir kurumsal bünyenin, Koç Holding’in ve çok değerli üst düzey yöneticilerinin aldığı kararla, mesleğimi ve meslektaşımı, beşeri sağlık sektörüne paralel bir hareketle, vizyon edindiği kalıcı ve sürdürülebilir planlarla yatırıma dönüştürdüğü VetAmerikan Hayvan Hastanesi’nin kuruluşu ve yönetimi yolunda bir danışmanlık, bir direktörlüktü teklif edilen şahsıma.

Beşeri sağlık sektörüne uzun yıllarca hizmet etmiş bir ailenin evladı olarak, kendi seçtiği veteriner hekimliği yolunda ekibi ile beraber yürümenin, haklı ve gururlu bir yol arkadaşlığının başlangıcıydı.

Kusursuzluğa planlanmış bu yolda atılan her adım çok dengeli ve çok kıymetliydi bizlerin mesleği için. Öyle bir projeydi ki bu, sorumluluğu bir meslek grubunun ve bir kitlenin hem mantığına, hem de duygularına en ince noktalarda dokunmalıydı. Haftaların ayları, ayların yılları kovaladığı bu süreçte beşeri ve veteriner tıbbın bir anahtar kilit gibi birlikteliğinde bütün detaylar düşünülmeliydi. Bu düşüncelerle çıkılan yolda, aslında başarı kaçınılmazdı. Ulu Önder’in kurduğu bu Cumhuriyet’in 100. Yılında kendi branşında farkındalığı yaratmak, ilkleri yaşattırmak, mesleki geleceğimize yapılan yatırımlarla, gelecek nesillere ışık tutmaktı hedef.

Buradan yola çıkarak 2023 yılının başında hizmete geçmesi planlanan VetAmerikan Hayvan Hastanesi’nin, sektörümüzün global yapılanmasındaki at, büyükbaş, yaban hayatına yönelik, devlet ve kamu kuruluşlarının nitelik ve niceliklerini ayrıştırdıktan sonra, özel evcil hayvan kategorizasyonu yaptığımız zaman, multidisipliner yaklaşım ile, en geniş kapsamlı kurumlarının önderliğini kendi ülkemizde yapmaktı hedef.

Sayın Rahmi Koç ve önderliğindeki profesyonel ekibin, ülkemize, milletimize ve mesleğimize yaptığı bu yatırımın detaylarını, bir sırdan öteye geçerek ilk defa siz Kedici Dergisi’ne açıklıyorum.

Yaklaşık 30 yılı bulmuş mesleki kariyerimde, bana ve ekibime güvenerek hasta, hasta yakınları, meslek ve meslektaşımızın yukarıda bahsettiğim multidisipliner yaklaşım ile kurumsallaşmasının bir ortaklığı böylece vücut buldu.

VetAmerikan ve Empati Akademi ortaklığı; mesleğimizin, beşeri standartlarındaki hak ettiği nitelik ve niceliklerine kavuşmasında bir mihenk taşı olacak ve standartlarımızın yeni bir çıtaya olgunlaşmasındaki bu geçiş sürecinde, önderlik yapacaktır.

Hasta, hasta yakını ve meslek odaklı bu oluşum, bulunduğu üçgen içerisindeki tüm yapı taşlarını kucaklayacaktır. Çözüm odaklı vizyonu ile sürdürülebilir bir kariyerin öncüsü olacaktır.

Bu noktada, Kedici Dergisi’nin değerli okurlarına, VetAmerikan Hayvan Hastanesi’nin multidisipliner yaklaşımından kısaca bahsetmek isterim.

İstanbul Avrupa yakasında 8000 m2 kapalı alanda, global standartlardaki akreditasyon kriterlerinin ötesinde tasarlanmış, bunun en önemli kriterlerinden biri olan, minimum stresli hastane hizmeti için, kendi bünyesinde kedi, köpek ve egzotik dostlarımıza girişinden, poliklinik, ayakta tedavi, hospitalizasyon-servis-yoğun bakım sürecinin sonuna kadar ayrı hizmetleri, ileri teknoloji görüntüleme yöntemleri, hayata tutunma yolunda büyük ihtiyaç olan pet kan bankası ve kan transfüzyonu ile böbrek gibi hayati bir organın tedavisinde hemodiyaliz imkanı, kendi bünyesinde kurduğu hızlı ve güvenilir tam donanımlı laboratuvarı, yüksek teknolojili fizik tedavi merkezi, protez ve ortez atölyesi, dünyada sayılı lokasyonda uygulama imkanı bulunan veteriner radyoterapi, multiendikasyonel hiperbarik oksijen terapi ünitesi, hasta ve hasta yakını odaklı hospitalizasyon ve yoğun bakım üniteleri, 7/24 ambulans ve profesyonel acil hizmeti, dahiliye, cerrahi, doğum ve jinekoloji dallarının tüm noktalarında üst düzey tecrübeli klinisyen ve akademik kariyerlerden oluşan bir ekibi, homeopati başta olmak üzere fitoterapi ve alternatif tıp, genetik araştırma ve kök hücre tedavileri, hasta refahı odaklı profesyonel enfeksiyoz hastalıklar birimi, hasta yakınlarının hastanede bulunduğu süre zarfında, fiziksel ve mental konforu için sosyal imkan ve özel tasarımı, can dostlarımızın ikinci beynine hitap eden özverili beslenme danışmanlığı, dalının uzmanlarından eğitim ve sosyalizasyon hizmeti gibi özellikleri bünyesinde bulundurmayı hedeflemiştir.

Son olarak Kedici Dergisi okurlarına ve tüm hayvan severlere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Veteriner Hekimliği mesleğinin icrasında 30 yılı bulmuş olan varlığımda; hayvanları ve doğayı koruma dernekleri, bir çok sivil toplum örgütü yönetim kurulu üyelikleri, mesleki mevzuata hakim olmamı sağlayan İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu, Haysiyet Divanı üyeliği ve başkanlığı, Türk Veteriner Hekimleri Birliği İstanbul Delegasyonu, Özel Hayvan Hastaneleri Derneği yönetim kurulu üyeliği, yurt içi ve yurt dışı kongre, seminer, sempozyum, çalıştay katılımları, klasik tıbbın yanında, başta homeopati ve fitoterapi olmak üzere alternatif tıp uygulamaları, bütünsel ve sürdürülebilir yaşama dair hasta ve hasta yakını odaklı yaklaşımlarım, mesleğimizin, ülkemizin duruşunda ve geleceğindeki yapı taşlarından biri olma hırsım, yıllar içinde olgunlaşmış ve kemikleşmiş bir ekip ile yola çıkarak gelecek vizyonumu şekillendirmiştir.

Bu ekip sadece klinisyenlik alanında değil, aynı zamanda, günümüzde, A-TakTik Veteriner A.Ş. çatısı altında, ülkemizi, üretim bandından çıkarttığı sonuçlarla dış ticarette gururla temsil etmekle kalmayıp, global gelişmeleri takip ederek, bunların Ar-Ge Departmanı’nda bulduğum imkanlarla, mesleki performansıma efektiflik kazandırmaya hız vermiş şekilde devam etmektedir.

Siz, çok değerli Kedici Dergisi ve okurlarının her zaman ışığı olmuş Ulu Önder’imiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu güzel ülkenin geleceğinde, meslek icrasına yönelik, beşeri hekimliği ile yapılan bu kucaklayıcı ve yenilikçi ortaklık, hak ettiğimiz yerde ve düzeyde sürdürülebilir bir varlık göstererek, değerli meslektaşlarım başta olmak üzere, toplumun tüm kitleleri tarafından sahiplenilmeyi şimdiden hak etmiştir...

05/07/2022

Keditörün Önerisi

Bıyık Stresi Nedir?

08.11.2021

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir. Evcil dostlarımız sevimli ve estetik ...

Kediler Kıskanır Mı?

16.03.2023

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Kediler Alemi

KORKULU RÜYA YIKANMAK!

06.08.2023

İstisnalar haricinde kedicikler yıkanmayı pek sevmezler. Açtıkları bir musluk karşısında ...

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...