YENİLER >

Pazartesi Sendromu - Alp Akoğlu

Pazartesi Sendromu - Alp Akoğlu

İşinizi ne kadar severseniz sevin, pazartesi günleri hep zor geçer. Evcil hayvanları sigortalayan bir şirketin verilerinden yola çıkılarak yapılan bir çalışmada pazartesilerin tüylü dostlarımız için de pek parlak bir gün olmadığı ortaya çıkmış.

485 bin kedi ve köpekle ilgili verilerden derlenen çalışma pazartesilerin (ve tatil sonrası diğer günlerin) en tehlikeli gün olduğunu gösteriyor. Buna göre kazaların en çok olduğu gün olan pazartesi 152 en az olduğu pazar günleriyse 59 kedi ve köpek kazaya uğramış.

Verilere göre yılın en tehlikeli ayı Haziran’da her gün ortalama 138 kedi ve köpek kliniğe getirilmiş. En güvenli ay olan aralık ayındaysa bu sayı 108.

Çalışma bu kazaların neden pazartesi olduğu ve neden yılın belli dönemlerinde daha fazla olduğu konusunda pek bilgi vermiyor. Ama her kliniğin pazar günü çalışmadığı, tatil günlerini evlerinden uzakta geçiren evcil hayvan sahiplerinin pazartesi kliniğe başvuruyor olmalarının bu sayıyı artırabileceği belirtiliyor.

Konuyla pek ilgili olmasa da yine bu verilerden yola çıkılarak yapılan bir başka araştırmanın ilginç sonucuna da kısaca değinelim. Bu çalışma kedilerin neleri yutabildiğini gösteriyor. Hastalanarak kliniğe getirilen kedilerin midesinden birbirinden ilginç birçok madde çıkarılmış. Bunlardan bazıları şöyle: Taş, bir kutu jilet, 130 tane balıkyağı kapsülü, kürdan, saç tokası, diş ipi, pil, yüzük. 

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER