YENİLER >

İşim Değişse de, İsim Değişmeyecek! - A. Necati Koçak

İşim Değişse de, İsim Değişmeyecek! - A. Necati Koçak

Zeynep Vural aslında 9 Eylül Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu ama hem kedi sevgisi hem kendi işinde çalışmak isteği onu mini market sahibi olmasını sağlamış. Ankara’nın en bilindik caddelerinden Gençlik Caddesi’nde Kedi Mini Market isimli sevimli yerin hikayesini Zeynep Vural ile konuştuk.

Kedi sevginiz nasıl başladı?

Aslında kediden korkan ve kaçan biriydim. Eski çalıştığım fabrikada bir kedi hepimizi kovalar dururdu, hepimiz de kaçardık. Benim kedi sevgim yurtdışında başladı. 3 kedi ve 4 köpekle birlikte yaşamak zorunda kaldım. Bir arkadaşımla birlikte paylaşıyorduk evi fakat arkadaşımın çalışma saatleri çok uzundu. Sabah erkenden işe gidip akşam geç geliyordu. Kediler aç kalıyordu.  Ben onların aç kalmasına dayanamadım, onları beslemeye başladım. Ben onları beslerken, onlar bana dokundukça, ben onlara dokundukça aramızda böyle büyük bir sevgi oluştu. Kedilerle yaşamak zorunda kalınca alıştım kedilere, annemin tabiriyle kedi büyüsü yaptılar bana. İlk sevdiğim kedi beni fabrikada kovalayan kedi oldu.

Türkiye'ye döndükten sonra hayatımda hep bir kedi olsun istedim. Ama annem de, babam da  hiç böyle bir şey alışkın değillerdi. Herhangi bir hayvan girmemişti evimize. Kesinlikle istemiyorlardı. Kardeşim okuduğu şehirde bir yavru kedi buldu, gözünde bir problem vardı. Buraya gelmesi gerekiyordu, ben de kediyi de al gel dedim. Annem kediyi hem yavru olarak, hem de gözündeki problemle görünce dayanamadı ve eve aldı. İlk kedimiz bu “Güzel” oldu. Şimdi evde 4 kedim var. Dışarıda baktığım 20-25 kedi var.

Yurtdışında tekstil işiyle uğraşıyordum. Türkiye'ye döndükten sonra kendi işimi yapmak istedim. Burasını bulunca burada tekstil işi olmaz dedim. O arada isim düşünmeye başlamıştım. Birincisi Türkçe bir isim olsun istiyordum. Akılda kalmasını ve sevimli olmasını istiyordum. Uzun bir süre bir isim bulamadım, burada düşünürken “Biber” geldi yanıma. İşte o an “Kedi” diye geldi aklıma. O an karar verdim “Kedi” ismine. 2006 yılında açtım burasını. Buranın dışında başka bir iş yaparsam adı gene mutlaka “kedi” olacaktır. İşim değişse de ismi değişmeyecek.

Gelen müşterilerin tepkileri nasıl?

Kedi sevdikleri için gelen müşterilerim var. Gelip sadece bu konuda muhabbet eden, kedilerini anlatan insanlar var. Ama bunun tam tersi de var. Kedi sevmedikleri için bana tepkili davranan insanlarda vardı ama zamanla alıştılar. Ama sadece kedi sevmediği için buraya gelmeyen insanlarda vardır mutlaka. Hemen hemen her gelenle sürekli kedi üzerinden dönen bir muhabbetimiz oluyor.

Keditörün Önerisi

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Kediler Neden Mırlar?

27.06.2021

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

Kediler Alemi

Gorillerde Sosyal Mesafe

25.10.2021

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle sosyal mesafe birinci kuralımız oldu. Pandemiyle ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER