İşim Değişse de, İsim Değişmeyecek! - A. Necati Koçak

İşim Değişse de, İsim Değişmeyecek! - A. Necati Koçak

Zeynep Vural aslında 9 Eylül Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu ama hem kedi sevgisi hem kendi işinde çalışmak isteği onu mini market sahibi olmasını sağlamış. Ankara’nın en bilindik caddelerinden Gençlik Caddesi’nde Kedi Mini Market isimli sevimli yerin hikayesini Zeynep Vural ile konuştuk.

Kedi sevginiz nasıl başladı?

Aslında kediden korkan ve kaçan biriydim. Eski çalıştığım fabrikada bir kedi hepimizi kovalar dururdu, hepimiz de kaçardık. Benim kedi sevgim yurtdışında başladı. 3 kedi ve 4 köpekle birlikte yaşamak zorunda kaldım. Bir arkadaşımla birlikte paylaşıyorduk evi fakat arkadaşımın çalışma saatleri çok uzundu. Sabah erkenden işe gidip akşam geç geliyordu. Kediler aç kalıyordu.  Ben onların aç kalmasına dayanamadım, onları beslemeye başladım. Ben onları beslerken, onlar bana dokundukça, ben onlara dokundukça aramızda böyle büyük bir sevgi oluştu. Kedilerle yaşamak zorunda kalınca alıştım kedilere, annemin tabiriyle kedi büyüsü yaptılar bana. İlk sevdiğim kedi beni fabrikada kovalayan kedi oldu.

Türkiye'ye döndükten sonra hayatımda hep bir kedi olsun istedim. Ama annem de, babam da  hiç böyle bir şey alışkın değillerdi. Herhangi bir hayvan girmemişti evimize. Kesinlikle istemiyorlardı. Kardeşim okuduğu şehirde bir yavru kedi buldu, gözünde bir problem vardı. Buraya gelmesi gerekiyordu, ben de kediyi de al gel dedim. Annem kediyi hem yavru olarak, hem de gözündeki problemle görünce dayanamadı ve eve aldı. İlk kedimiz bu “Güzel” oldu. Şimdi evde 4 kedim var. Dışarıda baktığım 20-25 kedi var.

Yurtdışında tekstil işiyle uğraşıyordum. Türkiye'ye döndükten sonra kendi işimi yapmak istedim. Burasını bulunca burada tekstil işi olmaz dedim. O arada isim düşünmeye başlamıştım. Birincisi Türkçe bir isim olsun istiyordum. Akılda kalmasını ve sevimli olmasını istiyordum. Uzun bir süre bir isim bulamadım, burada düşünürken “Biber” geldi yanıma. İşte o an “Kedi” diye geldi aklıma. O an karar verdim “Kedi” ismine. 2006 yılında açtım burasını. Buranın dışında başka bir iş yaparsam adı gene mutlaka “kedi” olacaktır. İşim değişse de ismi değişmeyecek.

Gelen müşterilerin tepkileri nasıl?

Kedi sevdikleri için gelen müşterilerim var. Gelip sadece bu konuda muhabbet eden, kedilerini anlatan insanlar var. Ama bunun tam tersi de var. Kedi sevmedikleri için bana tepkili davranan insanlarda vardı ama zamanla alıştılar. Ama sadece kedi sevmediği için buraya gelmeyen insanlarda vardır mutlaka. Hemen hemen her gelenle sürekli kedi üzerinden dönen bir muhabbetimiz oluyor.

04/05/2020

Keditörün Önerisi

Kedilerin Bir Günü

15.07.2022

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk ...

Kediler Özler Mi?

23.04.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

19.08.2022

Araştırmacılar ay döngüsüne göre köpek ve kedi acil durum ziyaretlerinin sıklığını ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kediler Alemi

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

06.01.2023

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...