Kedileri Anlama Kılavuzu - Seda Tuncel

Kedileri Anlama Kılavuzu - Seda Tuncel

Evdeki kedinizle güçlü bir duygusal bağ oluşturmak istiyorsanız, sokaktaki dostlarınızla iletişimi kuvvetlendirelim diyorsanız bu yazı sizin için.. Sevgili kediciler, kediler anlaşılmaz canlılar olarak görünse de şefkatle çözelim dillerini, gelin bir kediyi anlamak ne demek beraber bakalım..

Evcil dostunuz yüksek yerleri seviyorsa;

Kediler yüksek yerlerden aşağıda olan biteni izlemeyi çok sever. Sürekli kitaplığın üstünde, dolapların tepesinde kedinizi görüyorsanız bu kedinizin alanına hakim olmak istediğini gösterir. Bu kedinizin kontrol bende! deme şeklidir. Onu kontrol altında tutmak istiyorsanız denemeyin bile. Kedilerle güç savaşına girilmez :)

Size karnını açıyorsa;

Kediniz uzandı ve size karnını açtı. Kesinlikle size güveniyor! Vahşi doğada kediler iç organlarını korumak için karnına darbe almaktan kaçınır. Hatta kedicilerin hep sarkık bir yağ torbası olarak gördüğü ve göbek sandığı ‘ilkel keseleri’ iç organlarını korumak için oluşmuş bir koruma kalkanıdır. Bu yüzden size karnını açıyorsa hatta sevmenize izin veriyorsa siz onun için kesinlikle bir tehlike değilsiniz. Sizinle mutlu ve tamamen güveniyor demektir.

Pati darbeleri atıyorsa;

Bilgisayarında çalışıyorsunuz ya da televizyon izliyorsunuz hatta öylesine bir odadan diğerine geçerken aniden ayağınızı ısırıyor ya da pati atıyorsa kedinizin tek bir derdi var: Oyun oynamak! Tüm bu davranışları dikkat çekmek için yapıyor ve ilginizi istiyor. Oyuna davet hareketleri olarak gördüğümüz bu davranıştan sonra, ona zaman ayırmalı ve enerjisini harcamak için eğlenceli oyunlar oynamalısınız.

Kediniz bir yerlere sürtünüyorsa;

Kediler bu davranışı yanaklarından salgılanan feromonları çevrelerine yaymak için yapar. Yani kediniz alanını işaretliyor ve çevresindeki eşyalarda hatta sizde kokusunu bırakmak istiyor olabilir. Kısırlaştırılmamış kedilerde bu hareket daha yaygın görülür. Dikkat eğer açık kapılara ve pencerelere dikkat etmezseniz kendisine bir eş bulmak için kaçabilir.

Kuyruğa dikkat;

Evcil dostunuz yere nerdeyse yapışmış görünüyorsa, bir de kulaklarını geriye yatırdıysa aman dikkat! Bu saldırının habercisi olabilir. Kediler ortamdaki bir şeyden rahatsız olduğunda ve huzursuz hissettiğinde bunu birkaç bedensel hareketle belli eder. Geri yatırılmış kulaklar, büyüyen gözbebekleri, gergin bir şekilde aşağıda sallanan kuyruğa tıslama da eşlik ediyorsa kedinizin agresifleşmesi olasıdır.

05/05/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Yıkanır Mı?

20.04.2023

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

01.02.2023

University of Georgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

Kedilerde Kan Grubu

25.04.2023

Kedilerde tespit edilmiş üç ayrı kan grubu var. Tıpkı insanlarda olduğu gibi A, B, AB, ...

İNAT MI?

14.07.2023

İNAT MI? Kediler Neden Tuvalet Kabı Dışına Çiş Yapar? Kediler tuvalete giderken ...

Bu Mama Bozuk Mu?

29.12.2022

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...