Kedim Sıkılıyor Mu? - Işın Selin

Kedim Sıkılıyor Mu? - Işın Selin

İş hayatı, sosyal hayat derken minik patilerimizi yanımızda her yere götüremeyebiliriz. Ancak aklımız hep evde kalır. Canı sıkılıyor mu diye bütün kedicilerin düşündüğüne eminim..

Genel olarak, yetişkin hayvanlar 8-12 saat boyunca evde yalnız kalmak konusunda problem yaşamıyor. Ancak bu süre içinde tek başlarına kısa sürede sıkılabilir, kafasını dağıtıp meşgul olabileceği bir şey bulamazlarsa yalnız hissedebilirler..

Evcil Dostumun Sıkıldığını Nasıl Anlarım?

12 saati aşkın bir süreyi onsuz geçirip eve geldiğinizde, kapıyı açınca size bir karşılama töreni düzenliyor, gerilip uykudan şişmiş gözlerle size bakıyorsa evet kediniz biraz sıkılmış yokluğunuzda.. Kediler sıkıldıklarında çok fazla uyku veya fazla yemek yeme eğilimi gösterebilirler. Kedilerin cinsine göre özellikleri farklılık gösterse de kediniz sıkılabilir ve bunu bir şekilde size mutlaka belli eder. Sadece yokluğunuzla değil siz evdeyken de ilgisiz kaldığında sıkıldığını belli edebilir. Bu sıkıntısını beraber oyun oynayarak, vakit geçirerek telafi edebilir onları mutlu etmenin tarifsiz keyfine sizde varabilirsiniz.

Peki Ne Yapmalı?

Dışarıda işleriniz var ve kediniz uzunca bir süre yalnız kalmak zorunda bütün Kediciler bilir ki aklımız hep evde kalır. Yemek yedi mi? Uyudu mu? Ve hepimizin aklından geçen o soru ’Canı sıkılıyor mu?’

Evcil dostumuzun tek başına oynayabileceği eşyaları, oyuncakları ulaşabileceği yerlere bırakmak, televizyonu kısık sesle açık bırakmak, onun avcılık oyunlarını rahatça oynayabileceği tünelini, avlayabileceği faresini, keyifli ve eğlenceli vakit geçirebileceği sevdiği oyuncaklarını ortada bırakmak onun siz yokken vakit geçirmesine ve sıkılmamasını sağlayacaktır.

Uzunca süre yalnız kalmak evcil dostlarımızın ruh halini olumsuz etkileyebilir, sağlığını tehdit edecek birçok soruna yol açabilir.. Çünkü kirlenmiş bir mama kabı, beklediği için bayatlamış mamalar, tozlanmış suyu birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Minik patilerimizin ruh ve beden sağlığı için her fırsatta onlarla ilgilenmeli olabildiğince vakit ayırmalıyız.

07/12/2022

Keditörün Önerisi

Kedi Kumu Nasıl Bulundu?

26.05.2023

Kediler ve insanlar yüzyıllardır beraber yaşıyor. İkinci dünya savaşı sırasında ...

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Kara Kedi Sendromu

12.11.2021

Tıpkı siyah köpekler gibi, siyah kediler de evlat edinilmekte zorlanıyorlar. Birçok barınak ...

KEDİCİ KEDİ MÜZESİNDE!

05.10.2023

Türkiye’nin ilk ve tek kedi - kültür dergisi KEDİCİ, Kedi Müzesi’nde yerini aldı. ...

Kediler Alemi

Benim Antidepresanım Kedi

25.05.2023

Modern dünyanın getirisi kaçınılmaz stresle başa çıkmak bir kedi kadar yakınınızda. ...