Ankara Adliyesi’nde Kedi Sokağı

Ankara Adliyesi’nde Kedi Sokağı

Ankara Adliyesi'nin bahçesinin farklı bölgelerinde inşa edilen köpek sitesi ile kedi sokağı, sokak hayvanlarına ev sahipliği yapıyor.

Sıhhiye'deki Ankara Adliyesinin ana binasının otoparkı sahipsiz köpekler, orta bahçesi ise kediler tarafından uzun zamandır mesken tutuluyor. Hayvanseverlerin kedi ve köpekleri beslemek için adliye bahçesine gelmesinin önüne geçmek ve hayvanlara daha iyi koşullarda bakabilmek için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, "Hayvan Dostu Adliye Projesi" hazırlandı.

Başsavcı Ahmet Akça'nın talimatıyla yakın zaman önce hayata geçirilen proje kapsamında, adliyenin kuzey tarafındaki bahçenin bir kısmı çevrildi, içine farklı renk ve boylardan kulübelerin yerleştirildiği "köpek sitesi" inşa edildi.

Köpeklerin her türlü ihtiyacının karşılanması ve alanın bakımı için gönüllü bir adliye personeli görevlendirildi.

SOKAĞA TABELALAR ASILDI

Kediler için de adliyenin güney tarafındaki orta bahçedeki kafeteryanın yan kısmı ayrıldı. Çıkmaz sokak şeklinde inşa edilen kedi sokağının sağ ve sol tarafına ahşap küçük evler yerleştirildi. Zeminin bir kısmı patileri acıtmaması için hafif koyu renkli mıcır döşendi, alanın diğer kısmına ise ihtiyaçlarını giderebilmek için doğal ince kum serildi. Sokağın girişine "kedi sokağı" yön levhası, duvarlarına da yavru kedi fotoğraflarının yer aldığı büyük tablolar asıldı. Her kulübenin önüne su ve mama kapları bırakıldı, sokaktaki ağaçların gövdesine yumuşak ipler sarılarak duvar tipi tırmalama halısı yapıldı. Kedi yavrularının tırmanabilmesi için küçük merdivenler de yerleştirildi.

"HAYVANLARI BİZDEN BİR PARÇA GÖRÜYORUZ"

"Hayvan Dostu Adliye Projesi" hakkında AA muhabirine bilgi veren Başsavcıvekili Fatih Muşmal, başıboş hayvanların daha iyi koşullarda bakımlarının yapılmasının yanı sıra vatandaşların güven içinde adliye çevresinde hareket edebilmelerini sağlamak için projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Köpek ve kedilerin aşılarının belirlenen takvime göre yapıldığını, ayrıca gerekli görülmesi halinde kısırlaştırmaya gidildiğini anlatan Muşmal, bu süreci belediyelerle ortak yürüttüklerini ifade etti.

06/06/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

KEDİ MÜZESİ AÇILDI!

05.10.2023

İstanbul Beşiktaş’ta doğa ve hayvan severler için 'Kedi Müzesi' açıldı. Beşiktaş ...

Kediler Televizyon İzler Mi?

24.04.2023

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. ...