YENİLER >

Anne Kedinin Yavrusuna Öğrettikleri

Anne Kedinin Yavrusuna Öğrettikleri

Kediler doğduktan sonra ortalama 3 ay annelerinin yanında kalırlar. 3 ay boyunca annelerinden öğrendikleri bir takım davranışlar vardır. İşte kedilerin, annelerinden öğrendiklerini sizler için derledik.

Temizlik ve Hijyen

Yavru bir kedi, annesinden temizliği öğrenir. Kendini yalayarak temizlemeyi, tuvaletini yaptıktan sonra gömmeyi, izler ve öğrenir. Bu şekilde annesinden eğitim alan bir kedi 1 aylıkken, tuvalet kabına tuvaletini yapabilir. Henüz 3 haftalıkken kardeşini veya kendini yalayarak temizlediğini görebiliriz.

İrade

Yaklaşık 4 haftalıkken yavru kediler, nasıl tepki vereceklerini bilmedikleri için birbirlerini ısırabilir ve fazla agresif davranabilirler. İradeli ve kontrollü davranış onlar için zordur. İşte bu durumda anne kedi devreye girer ve bu davranışlarını düzelttirebilir.

Avlanma Teknikleri

Kediler yaklaşık 5 haftalık olduklarında, kendi başlarına yürüme zamanları yaklaştığında avlanmanın temellerini öğrenirler. Bunu annelerinin nasıl yaptığını izleyerek yaparlar. Anne, avını yakalayıp yavrularının önünde yemekle kalmaz aynı zamanda onların dikkatini çekmek için sesler de çıkarır. Sonra avını yavrularının yanına getirir ve işte o zaman onu yemeye başlar. Yavrular avla oynamaya başlarlar ve bir süre sonra onlar da kendi başlarına avlanmaya giderler.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Depresyon

02.10.2021

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

Kediler Alemi

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER