Kediler Hangi Sıklıkla Beslenmelidir?

Kediler Hangi Sıklıkla Beslenmelidir?

Kediler için beslenme sağlıklı bir hayat geçirmeleri için önemli bir husustur. Bir kap su, bir kap mama bırakıp gitmek doğru bir davranış değildir. Eğer bir kedi ile aynı evi paylaşıyorsanız daha fazlasını yapmalı, beslenme düzenine dikkat etmelisiniz.

Kedinizin cinsi, sağlık durumu ve yaşının baz alınması gerektiği gibi bunlara ek olarak kullandığınız mamanın türü, ev ortamı ve evde bulunan kedi sayısına göre bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekiyor. Bilinen en yaygın hatalardan biri fazla beslemektir. Bu durum onlarda obezite sorununa yol açıyor. Evde yaşayan kediler, doğada yaşayan kedilere göre daha hareketsiz bir hayat sürdürdükleri için fazla yemek yemeleri kilo almalarına sebep olacaktır. Bu tür durumlarda  çözüm olarak bir veteriner hekimine danışıp kedinize özel olarak mama türü, miktarı ve besleme aralıklarını belirleyebilirsiniz.

Yaş mamayı gün içerisinde iki defa, kuru mamayı ise her zaman yiyebileceği şekilde uygulanan beslenme şekli karışık besleme olarak adlandırılıyor. Bu besleme şekli kedinizin kendi yeme sıklığını belirlemesi ve hem yaş hem kuru mamanın faydalarını görmesi açısından büyük yarar sağlıyor.

Ancak bu besleme şekli yine bir obezite sorunu ile karşı karşıya bırakabilir. Bunu engellemek adına mamaları ölçülü vermek ve bittiğinde yeniden koymamak gerekiyor. Birden fazla kedi sahibi iseniz hangisinin ne kadar yiyeceğini bilemeyeceğiniz için daha fazla yemesine de yol açabiliyor.

Yavru Kedileri Besleme Sıklığı

Yavru kedilerin beslenme düzeni çok önemlidir. Gelişmelerini tamamlamaları ve enerjik olmaları için yeterince besin değeri almalıdırlar.

Anne sütünden kesilen yavru kediler veteriner hekimin uygun göreceği yavru kedi mamaları veya yavru kedi sütünden 6 kez olacak şekilde 4 saatte bir verilmelidir.

Yaşlı Kedileri Besleme Sıklığı

Yaş almış kedilerin beslenme aralığı daha ön planda olup ihtiyaç kapasitesine göre daha sık mama verilebilir. Bakımına daha çok özen gösterilmesi gereken bu kedilerin yiyecekleri, besinlerin verilme sıklığı ve içeriği için bir veteriner hekimden yardım almak daha doğru olacaktır.

01/06/2023

Keditörün Önerisi

Kedinizi Tanıyor Musunuz?

17.01.2023

Yetişkin kedilere dört çeşit uyarıcının mama, oyun, koku ve insanla ilişkisi sunulduğu bir ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

02.08.2022

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Kediler Alemi

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

Taptaze Su Ve Kediler!

15.06.2023

Kediler için taze su önemlidir. Bu durumda su şelalesi ya da su pınarı iyi bir fikir olabilir. ...

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...