Kedimin Ateşi Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kedimin Ateşi Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kediler de tıpkı insanlar gibi dönem dönem bazı hastalıklar geçirebilir. Bunu fark etmek biz kedicilerin birinci görevidir. Onların rahatsızlıklarını erken fark etmek kötü sonuçlara sebebiyet vermesinin önüne geçer. Peki, kedilerin ateşlerinin yükseldiği nasıl anlaşılır?

Kedilerde normal vücut ısısı 38.1 ila 39.2 derece arasında olur. Yavru kedilerde vücut ısısı biraz daha yüksek olabilir.  Kedilerde vücut ısısı 39.2 dereceyi geçtiğinde, bu onun ateşi olduğunu ve birçok rahatsızlığın habercisidir. Vücut ısısının 41.7 derece ve üzerinde olması ise ‘hipertermi’ yani sıcak çarpması olarak biliniyor.

Ateş Belirtileri

Kediler için yemek yemeyi reddetme veya çok az beslenme yüksek ateşin en belirgin sinyalidir. İştahsız bir kedinin bir rahatsızlığı olabilir. Öğünlerini yemiyorsa size bir şeyler anlatmak istiyordur.

Bulantı, kusma görülebilir. Yüksek ateş midesini bulandırabilir ve kusma eğilimi gösterebilir.

Hareketler yavaşlar, dokunulmasını istemezler. Zorda kalmadıkça hareket etmez, rahatsız edilmek istemezler.

Çok halsiz, bitkin gözükürler. Halsiz, rahatsız görünümleri ateşleri olduğunun belirtisi olabilir.

Burunlarında kuruluk görülür. Kedilerde burun kuruluğu uzun süreliyse belirli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu nedenle kedinizin burnunun nemli olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Kedimin Ateşini Nasıl Ölçebilirim?

Bazı belirtiler uyuyor ve kedinizin ateşi olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak, özellikle kulak ve burun ucu gibi az tüylü bölgeleri elinizle kontrol edebilirsiniz. Ancak daha sağlıklı ve kesin sonuç almak için bazı ölçüm cihazları kullanılmalıdır.

Cıvalı Termometreler: Genelde makat bölgesinden ölçülen ateşler için uygun olan cihazdır. Doğru sonuç verir ancak kedilerin çok hoşlandığı bir yöntem değildir.

Elektronik Termometreler: Son yıllarda kullanımı artan ateş ölçme cihazıdır. Daha dayanıklı olduğu bilinir. Kedinizin herhangi bir bölgesinden ateş ölçümü yapılır ancak çoğunlukla doğru sonuç vermez.

Kulak Termometreleri: Pratik ve anında sonucunu veren ölçüm cihazıdır. Ancak kedilerin kulakları oldukça hassastır. Evde ölçüm yaparken yapacağınız yanlış bir hareket veya kedinizin sabit durmaması durumunda evcil dostunuza zarar verebilirsiniz.

Tüm bu yöntemlerin içinde bizim önerimiz elle yapılan ölçümler olacaktır. Hem ağrısız hem de evcil dostunuz için irite edici olmayan bu yöntemi doğru uygulamak isterseniz, kedinizin vücut sıcaklığını sık sık kontrol edebilirsiniz. Normal vücut sıcaklığını öğrendiğinizde, yüksek ateşi ayırt edebilirsiniz.

Kedinizinde belirtileri farkederseniz ve hasta olduğundan şüphelenirseniz, hemen bir veteriner hekimine başvurmalısınız. Başvuracağınız veteriner hekim, hem ateş konusunda doğru ölçümü yapar hem de acil müdahalede gerektiren durumlarda evcil dostunuza gerekli tedaviyi uygular.

Keditörün Önerisi

Kedi Çığlığı

10.12.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Saklanır?

25.10.2021

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER