YENİLER >

Kedilerin Tüy Bakımı

Kedilerin Tüy Bakımı

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı nasıl yapılır?

Kedilerin kısa ya da uzun tüyleri vardır. Onların tüylerini düzenli taramak oldukça önemlidir. Bir kedi, kendi tüyünü yalayarak temizleyebilecek düzeyde olsa da, tarama ile kiri, yağı ve ölü tüyleri çıkarmak tüylerinin gür ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kedinizi taramak her ikiniz için de bir bağ kurma yoludur. Kedinizi onlar için üretilen taraklar yardımı ile tarayınız. Kedinizi en az haftada iki kere tarayın. Eğer kedinizin tüyleri çok uzun ve tüy dökümü fazlaysa, tüylerinin parlak kalması için kedinizi daha sık taramalısınız.

Kedilerin kısıtlanmayı sevmediğini unutmayın ve kedinize yavaşça yaklaşın. Ayrıca kedinizi tararken, onu nazikçe tutmaya özen gösterin. Uyurken ya da kucağınızda otururken kedinizi tarayabilirsiniz ancak onu uyandırmamaya dikkat etmelisiniz. Ne çok nazik ne de çok sert, uygun bir şekilde fırçaladığınız takdirde bir sorun ile karşılaşmazsınız. Bu şekilde kedinizi korkutmadan fırçalamaya devam edin ve arada ona bir ödül maması verin.

Çoğu kedi tüylerinin kesilmesine ya da kısaltılmasına ihtiyaç duymaz. Ancak kedinizin sağlık sorunlarına yol açabilecek uzun tüyleri varsa, bazı durumlarda bu tüylerin kesilmesi gerekebilir. Kedinizin sağlık sorunlarından dolayı tüyleri kesilecekse, veteriner hekimden yardım almalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2021

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ...

Oyuna Davet

04.01.2021

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER