YENİLER >

Kediler ve Müzik

Kediler ve Müzik

İnsanların hemen hepsi gün içerisinde az ya da çok müzik dinlemektedir. Peki hiç düşündünüz mü sizin dinlediğiniz bu müzikler kediniz için ne ifade ediyor? Hiç kedinize sevdiğiniz bir müziği dinletmeyi deneyip ilgilenmediğinde başarısız hissettiğiniz oldu mu?

Kedilerin bu tepkisiz tavırları sebebiyle müzikten hoşlanmadıklarını düşünebilirsiniz; ancak yeni yapılan bir araştırmaya göre kediler müzikten hoşlanıyor, sadece insanların seçtiklerinden değil. Wisconsin Üniversitesi’ndeki bir grup psikolog kedilerin birbiriyle iletişimde kullandığı frekans aralığında sesleri kullanarak kedilere özel bir müzik bestelediler. (Bestelenen bu müziği araştırmacı David Teie’nin web sayfasından da bulabilirsiniz.) Araştırmacılar besteledikleri müziği 47 değişik türdeki kediye dinlettiklerinde hayvanlar özel olarak kendileri için bestelenmiş olan müziği insanların dinledikleri müziğe tercih ettiler. Uygulamalı Hayvan Davranış Bilimleri dergisinde yayınlanan bu araştırmaya göre besteyi dinlediklerinde Bach’ın ya da Gabriel Faure’nin eserleri çalındığında yaptıkları gibi hareketsiz kalıp uzaklaşmak yerine gelip hoparlörlere sürtündüler. Kaldı ki internette birçok video paylaşım sitesinde kedileri sakinleştirdiği iddia edilen besteler bulmak da mümkün.


Bu şarkılardan daha fazla örnek Teie’nin web sayfasında. Teie’ye göre kedilerin duyma mesafesi vokal mesafesinden kat kat ötede ve bu yeteneğini bazı favori avlarını yakalamada kullanıyor. Bu nedenle bir sonraki araştırmasında ultra-ses müzik kullanacağını ve bunun bir anlamda sonik-kediçeker olacağını söyledi.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedim Neden Su İçmiyor?

10.06.2021

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER