Yabancı Bir Kediye Nasıl Yaklaşmalı? Yabani Kedi Nedir? - Emek Ekşi

Yabancı Bir Kediye Nasıl Yaklaşmalı? Yabani Kedi Nedir? - Emek Ekşi

Dostlarımızla kurduğumuz iletişim becerisi, zamanla kazanılan bir yetenektir. Özellikle birkaç hayvanı tanıdıktan sonra anlarız ki her birinin tıpkı bizim gibi farklı karakterleri var. Sevdikleri oyuncaklar, yattıkları yerler, tavuklu veya ciğerli ıslak mama tercihleri bireyden bireye değişiyor. Hal böyleyken hepsinden aynı davranışları beklemek onlar için büyük bir haksızlık olur.

Kedilerin diğer evcil hayvanlara nazaran insan ile sosyalleşmesi daha geç olmuştur. Aradaki bu gecikme ve sürü halinde yaşamamaları da içinde bulundukları topluluğa ayak uydurmalarını zorlaştırır. Bütün bunlar değerlendirildiğinde kedilerin hiç tanımadıkları insanlar tarafından sevilmeye, kucağa alınmaya çalışılması onlar için travmatik etkiler yaratabilir. İnsana sırtını dikleştirerek, kuyruğunu tatlı tatlı sallayarak gelen kedilerin bile birkaç dakika içinde ruh hallerinin tersine döndüğünü ve tıslayarak kaçtığına şahit oluruz. Burada yapılan en büyük hata, kedilere köpeklere yaklaştığımız gibi bir tutum sergilememizdir.

Kedinin küçük yapısı, yumuş kürkü, bir anlığına onu kucağımıza alıp bağrımıza basabileceğimiz bir şefkat hissi yaratır. Fakat unutmamak gerekir ki o ormanların kralı aslanın soyundan gelmektedir, böylesine davetsiz ve zoraki sevgi gösterileri, onun izni olmadan çok can sıkıcı hale gelebilir. Kediler birbirlerine karşı da aynı mesafeye sahiptir, bu sebeple insanın bu denli ısrarcı ilgisi onu sıkar. Daha kötüsü sinirlendirir. İşte bu noktada onlara nasıl yaklaşmamız gerektiğini bilmeliyiz ki sevgi gösterisini bir savaşa dönüştürmenin önüne geçebilelim.

Öncelikle Empati

Sokakta hiç tanımadığımız insanlara karşı tedbirli davranırız. Samimiyet ancak biraz sohbet ettikten sonra meydana gelir. Peki kedilere yaklaşırken neden bunu atlıyoruz? Onlarla da bir iletişim halinde olduğumuzu unutuyoruz belki de. Kedinin güvenini kazanmak ve ona zarar vermeyeceğimize inanmasını sağlamak için ilk önce onun boy hizasına inmeli- belki çömelerek- ardından tatlı bir ses tonuyla aradaki mesafeyi koruyarak belirli bir süre konuşmalıyız. Eğer kedi sizinle iletişim kurmak istiyorsa koşarak yanınıza gelecek ve ayaklarınıza sürünecektir.

Yabani Karakterli Kediler Mevcut (Feral Cats)

Vahşi kedi dediğimizde aklımıza aslan, vaşak gibi büyük cüsseli ve insanların yaşam alanlarından uzak kediler geliyor. Fakat sokak kedilerinin içinde de yabani kediler mevcut. Görünümleri bütün evcil kedilerle aynı fakat insanla temastan kaçınan, bir arada olmak istemeyen kedilerdir bunlar. Evcil kedilerin içinde bulunsalar da normal sokak kedilerinden farklıdır. Yabani yaşayış tarzlarına geri dönmüşlerdir. Sıklıkla normal sokak kedileriyle karıştırılırlar fakat yabani kediler eğitilemezler ve insanlarla iletişim kurmazlar. İnsanların yanına yaklaşmazlar ve bizi korkutucu olarak görürler. Bazen diğer yabani kedilerle koloni halinde yaşayabilirler fakat çoğunlukla yalnızdırlar.

Kediler Nasıl Yabanileşir?

Yabani kedilerin çoğu terk edilmiş veya yabani kedilerin yavrularıdır. Kedilerin yavruluk döneminin 2. ve 6. haftaları özellikle sosyalleşme açısından çok önemlidir ve yavrular bu dönemde insanla iletişim kurarak onlarla bağ kurmayı öğrenir. Yabani kediler bu dönemi yalnız geçirdikleri için öğrenemezler.

Yabani Kediler Evcilleştirilebilir mi?

Sosyalleşme dönemleri geçtiği için yabani kedileri evcilleştirmeye çalışmak onları strese sokacaktır. Bu sebeple ancak yavruluk döneminde bir profesyonel yardımıyla yabani karakterli bir kedi insanla bağ kurabilmeyi öğrenebilir.

Yabancı Kedinin Sizi Koklamasına İzin Verin

Yabancı kedinin yabani bir kedi olmadığını anladıktan sonra- çünkü onları zorla sevmeye çalışmak onlar için korkutucu olacaktır- kedinin sizi koklamasına izin verin. Koku onlar için bir tanışma biçimidir. Size güvenebileceğine emin olduktan sonra kafasını kaşımanız için çenesini ve suratını uzatır. Kediler nazik ve küçük cüsseli hayvanlardır. Nazik bir şekilde severseniz kurduğunuz bağ güçlenir. Özellikle sokak kedilerini bir anda kucağınıza almaya kalkışırsanız bu sihirli iletişim aniden kopabilir. Sokak kedileri kendilerinden kat ve kat büyük bir dünyada her gün bir savaşım içindedirler. Korkmaları ve panik olmaları çok kolaydır. Kendilerini güvende hissetmeleri için ayaklarının yere basıyor olması çok önemlidir. Aynı zamanda sokak kedileri üzücüdür ki birçok hastalığı taşırlar. Tutmaya çalıştığınızda vücudunun herhangi bir bölgesindeki ağrıyı tetikleyebilirsiniz. Bu da yine sizi tırmalaması, uzaklaşmasıyla sonuçlanabilir.

Buradaki önemli nokta, kediye karşı olabildiğince hassas davranmaktır. Sabırlı ve anlayışlı davranarak küçük dostlarımızla güzel bir sohbet içerisinde olabiliriz. Unutmamak gerekir ki anlaşmak için kelimelere ihtiyacımız yok, sevgi ortak dildir bütün canlıların kalbinde…

Kaynaklar
https://www.cats.org.uk/help-and-advice/lost-found-and-feral-cats/feral-cat

06/03/2022

Keditörün Önerisi

Kediniz Hiperaktif Mi?

02.08.2022

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

Kediler Alemi

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Engelli Canlar İçin Villa

21.12.2021

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde belediye tarafından 80 engelli kedi için iki villa kuruldu. Soba ...

Kedinizi Tanıyor Musunuz?

17.01.2023

Yetişkin kedilere dört çeşit uyarıcının mama, oyun, koku ve insanla ilişkisi sunulduğu bir ...