YENİLER >

Kedi Günü… - S. Tarkan Özçetin

Kedi Günü… - S. Tarkan Özçetin

Geçenlerde Hürriyet gazetesinin iç sayfalarında küçük bir haber yayınlandı. Haber 17 Şubat tarihinin dünyada “Kedi Günü” olarak kutlanıldığını anlatıyordu. Sonrasında, bizim de dahil olduğumuz tüm sosyal medyada yayılan kedi günü tebrikleri… Yazıma başlamadan önce internette küçük bir araştırma yapma gereği duydum, gerçekten böyle bir gün var mı ve tüm dünyada kutlanıyor mu? diye.  Sonuç gerçekten ilginç oldu.

Neredeyse her ülke kendi Kedi Gününü kutluyor. 17 Şubat’tan başlayalım. Kedi Günü kutlamalarına ilk İtalya’da başlanmış; Polonya ve İspanya da bunu takip etmiş. 22 Şubat’ ta Japonlar kendi Kedi Günlerini kutluyorlar.  Sonra Rusya ve Çin. Onların Kedi Günleri ise 1 Mart. İngiltere 8 Ağustos ve son olarak Amerika Birleşik Devletleri 29 Ekim’i “Dünya Kedi Günü” olarak ilan etmişler. Bunlar benim kısa sürede yapabildiğim minik araştırmanın sonucu (teşekkürler google amca :). Kalabalık bir ekiple, uzun süre ve farklı dillerde derinlemesine bir inceleme yapabilseydik çok daha fazla ülkeye ve tarihlere ulaşmamız mümkün olabilirdi. Ancak bu kafamızı daha da karıştırmaktan öteye gitmeyecek bir eylem olacaktı. Bu arada belirtmekte fayda var mı bilmiyorum ama bazı ülkeler de birden fazla Kedi Günü kutluyorlar. 

Kutlama tarihlerindeki bu çeşitliliğe rağmen bunların bir tek ortak yönleri var o da hiç birinin anlamlı bir hikayesinin olmayışı. Hemen hepsi “bir gün olsun da” mantığı ile uydurulmuş zorlama anlam yüklemeleri.

Ne yani, şimdi  Kedici Dergisi kedilerimizin bir gününün olmasına, senede bir kez olsun kutlanmasına karşı mı?

Cevap: Evet, anlamsız ise karşı…

O zaman anlamlı bir gün var mı?

Cevap: Evet var 8 EKİM

Bu tarihi birçoğunuz gibi ben de unuttum. Oysaki başlangıçta unutmamak, unutturmamak için ne sözler vermiştik. Ne oldu? Tarih tekerrür etti ve toplumsal unutkanlığımız bir kez daha ispat edildi. Oysaki o olaydan sonra Türkiye’de şimdiye kadar yaşanmamış bir şey gerçekleşmiş, tüm hayvan severler tek yürek olmuş, yağmur çamur demeden binler sokaklara dökülmüştü. 

Evet, hatırladınız değil mi? İzmir’deki katliamı. Adını anmak istemediğim insanlıktan nasibini almamış alçağın yaptıklarını. Şimdi ne yapıyordur acaba? Umarım pişmandır, ıslah olmuştur ama adam gibi ceza almadığı kesin. Kedinin adı Yamuk’tu ama bize verdiği mesaj o kadar düzgündü ki. Bu dünyadan giderken bizleri nasıl birleştirmişti…

Evet, bir olalım unutmayalım unutturmayalım. Tüm Kedicilere teklif ediyorum 8 Ekim neden bizim Kedi Günümüz, Yamuk'u ve onun anısını yaşatma günümüz olmasın. Bana ne İtalyanın 17 Şubatından, Rusun 1 Martından Amerikalının 29 Ekiminden… Benim Kedi Günüm 8 Ekim... Dünyanın en anlamlı Kedi Günü tüm kedicilere kutlu olsun.

Not: Daha önceki yazımıza konu olan Yamuk'un heykelinin yapılması fikri unutulmadı. 8 Ekim 2012’de Yamuk'un anısına yakışır bir heykeli, ülkemizin güzel bir veya birkaç şehrinde dikilecektir. Söz veriyorum.

Kedici sevgi ve saygılarımla


Keditörün Önerisi

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Kediler Alemi

Kedilerin Yaşam Evreleri

10.10.2021

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Kedilerin Bir Günü

21.09.2021

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk ...

Kedilerde Hamilelik

20.08.2021

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma ...

Kediler ve Müzik

26.02.2021

İnsanların hemen hepsi gün içerisinde az ya da çok müzik dinlemektedir. Peki hiç ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER