Siyah Kedilerin Harika Olduğuna Dair 10 Gerçek

Siyah Kedilerin Harika Olduğuna Dair 10 Gerçek

Yüzyıllar boyunca hep siyah kedilerin haketmediği şekilde kötü şans getirdiğine inanıldı.Her şey Orta Çağ'da onlara cadı denmesiyle başladı. Bazı kültürlerde insanlar cadıların kendilerini siyah kedilere dönüştürebildiklerine inanıyordu..

Kulağa ne kadar komik gelse de hala siyah kediler diğer kedilere oranla daha az sahiplenilmekte.. İşte size siyah kedilerin inanıldığı gibi kötü şans getirmediği ve aslında harika olduklarına dair birkaç sebep!

- Antik Mısır'da kediler kutsal sayılırdı ve onları öldürmek ceza ile sonuçlanılırdı.

- İngiltere ve Japonya'da siyah kedilerin her zaman iyi şans getirdiğine inanılır.

Dünyanın pek çok yerinde siyah kediler kötü şans ile nam salmış olsalar da hala bazı yerlerde kötü şansın simgesi olarak görülmezler. Eğer Japonya’da yaşayan bekar bir kadınsanız, bir siyah kedi sahiplenmenizin evlenme ihtimalinizi artıracağına inanılır. Almanya’da önünüzden, sağdan sola doğru bir siyah kedi geçerse bu sizi güzel şeylerin beklediği anlamına gelir.

- İskoçya ve İrlanda’da eğer kapınıza siyah bir kedi gelirse, bu mutluluk, huzur ve refahın habercisidir.

- Denizciler, siyah kedilerin uzun yolculuklar da onlara bolluk ve iyi şans getirdiğine inanırdı. Fareleri avlaması için çeşitli ülkelerin donanma gemilerinde kedilerin işe alındığını duyuyoruz, ancak denizciler genellikle gemide bulunan siyah kedinin kendilerine şans getireceğine ve evlerine sağ salim dönmelerini sağlayacağına inanırlar. Denizcilik tarihinde siyah kedilerin bu türden hikayeleri çoktur, mesela Tiddles isimli siyah kedi İngiliz kraliyet donanmasıyla birlikte 30 bin deniz milinden daha fazla yolculuk yapmıştır.

- Siyah kediler geceleri neredeyse gözükmedikleri için çok iyi fare avcılarıdır.

- 17 Ağustos ve 27 Ekim tarihleri dünyada "Siyah Kedi Günü" olarak kutlanıyor.

Peki siz hiç tekir kedi günü veya sarman kedi günü duydunuz mu? Duyamazsınız çünkü kediler dünyasında adına özel bir değil tam iki gün olan tek kedi türü siyah kediler..

- Kürklerinin siyah olmasına sebep olan gen bu kedileri hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getiriyor olabilir. Her ne kadar kürklerinin rengi bu kedilere kötü bir şöhret kazandırmış olsa da aynı zamanda onların daha uzun yaşamasını da sağlıyor olabilir. Kedilerin tüylerinin simsiyah olmasına sebep olan mutasyon, insanların HIV gibi hastalıklara daha dirençli olmasını sağlayan aynı genetik aileden geliyor. Bazı bilim insanları, siyah kedilerin tüylerinden dolayı kamufle olmakta zorlanmalarına karşın hastalıklara karşı daha dirençli olduklarına inanıyorlar. Belki de gelecekte HIV tedavisi siyah kedilerin genleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bulunacak.

- Dünya'nın en zengin kedisi Tommaso isimli siyah bir kedi. Sahibi öldüğünde ona 13 milyon dolar servet bırakması Tommaso’yu Guiness Rekorlar kitabına konu etti.

- Bir çok ünlü kişinin de siyah kedisi var. Bunlardan bazıları George Clooney, Audrey Hepburn, Cher, Norman Reedus ve John Lennon..

- Siyah kedilerin vücut ısıları her zaman yüksektir ki bu da onları soğuk akşamlarda sarılacak harika bir dost yapar :)

Siyah kedilerin muhteşem parlak tüyleri ve incelikli karakterleri vardır. Batıl inançlar ve önyargılarla bu güzel çocukları sevgimizden mahrum bırakmayalım.

30/12/2022

Keditörün Önerisi

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Kediler Alemi

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

10.01.2023

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

Biraz Asabi Sadece, Biraz

16.06.2023

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde duygu değişimleri yaşayabiliyor. Bu duygulardan biri de ...

Kediniz Kaç Yaşında?

17.12.2022

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...