KUŞLAR CEZALI MI? NEDEN AYAK ÜSTÜNDE DURUYORLAR?

KUŞLAR CEZALI MI? NEDEN AYAK ÜSTÜNDE DURUYORLAR?

Kuşlar Neden Tek Ayak Üstünde Durur?

Kuşları, sıklıkla tek ayağı üzerinde dururken görebilirsiniz. Kafesinde uyurken ya da parmağınıza konduğu sırada tek ayağını gövdesine çekerek sizi şaşırtabilir. Tek ayak üstünde durma, kuşların iç güdüsel davranışlarından biridir ve genellikle herhangi bir sorunun belirtisi değildir.


Son derece zor ve rahatsızmış gibi gözüken bir pozisyonda durmayı neden tercih ettiklerinin ardındaki sırrı siz de merak ediyorsanız, “Kuşlar neden tek ayak üstünde durur?" sorusuna verdiğimiz cevapları ve olası tehlike işaretlerine dair uyarıları yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Keyifli okumalar :)


Denge ve Adaptasyon

Yetenekleri Kuşların tek ayak üstünde durmasının ilk nedeni, bunun onlar için gayet rahat bir pozisyon olmasıdır. Kuşlar, tek ayak üstünde durduğunda ağırlık merkezi orta noktaya, ayağın tam üstüne taşınır. Bu da kuşun dengede durmasını kolaylaştırır. Ayrıca kuşların çok hafif canlılar olduğu ve ayaklarının anatomik yapıları sayesinde tünediği yere tutunabildiği unutulmamalıdır. Kuşların etkileyici adaptasyon yetenekleri, milyonlarca yıldır bulundukları çevrenin şartlarına uyum sağlamalarına yardımcı olmuştur. Bunun belirgin örneklerden biri, kuşların ayak yapısıdır. Yapılan araştırmalar, tek ayak üstünde durmanın kuşun tarsus uzunluğuyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Tarsus, bacakları oluşturan küçük kemik topluluğudur ve kuşların bacaklarındaki arkaya bakan eklemi, diğer bir deyişle ikinci dizi oluşturur. Tarsus ne kadar uzunsa, kuşun sıcaklığını korumak ve dinlenmek için tek ayak üstünde durma ihtimali daha fazladır.

Sıcaklık Düzenlemesi ve Enerji Tasarrufu

Bulundukları çevredeki iklim ya da ortamdaki hava şartları, çeşitli tür kuşların tek ayak üzerinde durmayı tercih edip etmeyeceklerini etkileyebilir. Çünkü ayaklar, vücut ısılarını dengelemek gibi önemli bir süreçte rol oynar. Kuşlar, sıcaklıklarını kalın tüyleri sayesinde korurlar. Ancak kuşların ayakları tüysüz ve incedir, bu yüzden ısılarını çok çabuk kaybederler. Ayaklarının soğumasıysa kuşun genel vücut sıcaklığını etkileyerek hayatını tehlikeye atabilir. Ayaklarını sırayla gövdelerine, tüylerinin arasında çekmeleri vücut sıcaklıklarını korumalarına katkıda bulunur. Diğer taraftan, vücut sıcaklığının aşırı artması da onlar için tehlikelidir. Böyle bir durumda, kuşların vücutlarındaki damarlar kanın büyük bir kısmını ayaklara iletecektir. Havanın kendi soğukluğu ya da ayaklarının serin suda durması, kuşların vücut ısısını düşürmelerini sağlayabilir. Sıcaklık düzenlemesinin yanı sıra, tıpkı insanların bir koltuğa oturması ya da yatakta uzanması gibi, kuşlar tek ayak üstündeyken dinlenirler. Özellikle uzun süre bir yere tünedilerse ayaklarının yorulma ihtimali yüksektir. Ayrıca gün içerisinde son derece aktif olan kuşlar, ayaklarını tırmanma ve nesneleri hareket ettirmek için de kullanırlar. Bu yüzden sıcak havalarda ya da ısıtılmış bir ortamda bile tek ayak üstünde durduklarını görebilirsiniz. Tek ayak üstünde durduğunda, kuşun diğer ayağındaki kas yorgunluğu azalır. Uzun süre dinlendiği anlarda üstünde durduğu ayağı değiştirdiğini görebilirsiniz.

Tek Ayak Üstünde Durma Davranışının Diğer Faktörleri

Tek ayak üstünde durmak her ne kadar onlara hâlâ tehlike karşısında uçarak kaçma şansı tanısa da iki ayak üzerinde havalanmak daha kolaydır. Bu nedenle, kuşlar yalnızca kendilerini rahat hissettiğinde tek ayak üstünde dururlar. Benzer bir şekilde, uyumaya hazırlanırlarken ya da uyurken de onları tek ayak üstünde görebilirsiniz. Kuşların bir sakatlık, hastalık ya da başka bir sorun yüzünden tek ayak üzerinde durma ihtimalleri göz ardı edilmemelidir. Evcil kuşunuz bacağına ya da ayağına zarar vermiş olabilir; bacağında ya da ayağında şişkinlik, kesik, iltihaplanma, şekil bozukluğu gibi bir sorun olabilir. Kuşunuzun tırnakları ona sorun çıkaracak kadar büyümüş olabilir. Ayaklarından birini kullanmasını etkileyen sinir hasarı, tümör, ağır metal zehirlenmesi ve felç gibi bir hastalığı bulunabilir. Ayrıca beslenmelerinde D vitamininin eksik ya da idealden az olması, kuşların kemiklerinin daha kolay kırılmasına yol açabilir. Çünkü D vitamini eksikliğinde vücudun kalsiyumu emmesi zorlaşır ve kemiklerin güçsüzleşebilir. Bazı durumlardaysa tüneklerin boyu ve/veya yapısı kuşların ayaklarına göre çok küçük veya büyük olabilir. Bu durum kuşların ayaklarında zorlanmaya bağlı olarak hasar oluşturabilir ve kuşun daha hasarlı olan ayağına ağırlık vermemesine neden olabilir. Bunlar gibi ciddi sorunların varlığından şüphelenildiğinde, örneğin kuşun sürekli aynı ayağının üzerinde durması ya da havadaki ayağını indirmeyi denediğinde aniden geri çekmesi gibi bir belirtiyle karşılaşıldığında veteriner hekiminizle bu durum hakkında iletişime geçmeyi ihmal etmemelisiniz.

25/07/2023

Keditörün Önerisi

Kedi Çığlığı Nedir?

19.05.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kedilere Kişilik Testi

27.05.2023

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

ÖN YARGILAR SON BULDU!

15.07.2023

ÖN YARGILAR SON BULDU! Kedicilerin gönülden bildiği ve gerçekliğini savunduğu bu bilgi, ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Çok Uyur?

12.05.2023

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Munchkin Kedisi

02.01.2022

Munchkin Kedisi genellikle çok sevimli, oyuncu, insana yakın duran, sempatik, akıllı ve kolay ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

Kara Kedi Sendromu

12.11.2021

Tıpkı siyah köpekler gibi, siyah kediler de evlat edinilmekte zorlanıyorlar. Birçok barınak ...

Marilyn - Ümit Manay

10.02.2021

Tam hatırlamıyorum ama onu gördüğümde on yedi yașlarındaydım. Yağmurlu bir günde ...

"Önce Kedimi Kurtarın"

10.02.2023

Hatay’da çöken duvar ile tavan arasında sıkışan üniversite öğrencisi Kerem ...