YENİLER >

Sanat Tarihini Kedilerle Anlamak - Emek Ekşi

Sanat Tarihini Kedilerle Anlamak - Emek Ekşi

Tarih, geçmişin kapısını aralayan ve geleceğe bir harita oluşturan gizemli ve etkileyici bir alandır. Sanat tarihi ise insanların zaman çizgisi boyunca, hissettiklerini, kültürlerini kendisinden sonrakilere nasıl aktardığını inceler. Oldukça eğlenceli ve göze hitap eden bir çalışma ortamıdır sanat tarihçilerinin sahaları. Boyalar, fırçalar, koca mimari yapıların incelikleri derken, geçmiş insanın yaşayış tarzı, onların kendilerini ifade ediş biçimleri, estetik kaygıları sanat tarihçisinin elinden geçer bir bir… Tabi ki sanatın tarihine, geçmişten günümüze gelişimine merakı olan kişiler sanat tarihçileriyle sınırlı kalmaz. Bizler de bu görsel kültür mirası profesyonel şekilde olmasa da incelemek ve öğrenmek isteriz. Bunun için hazırlanmış bir kitap, beni bir kedici ve sanatsever olarak oldukça etkiledi.

Vakıfbank Kültür Yayınları’ndan çıkan çok özel bir çalışma, hem kedicileri hem de sanat tarihine merakı olanları bir araya getirecek özellikte. Sanatsever bir kediciyseniz hele, o zaman bu kitap başucunuzda her daim duracaktır. Geçmişten günümüze 21 kültürde sanat akımları, kedilerin görsel tasvirleriyle anlatılıyor. Antik Mısır’da insanların sanatı nasıl yarattığını anlamak istiyorsanız, kitapta yer alan Antik Mısır’a özgü çizilmiş bir kedi görselini inceleyerek bir fikir elde edebilirsiniz. İllüstrasyonları, çok başarılı bir grafik tasarımcı Nia Gould tarafından yapılan kitapta, o dönemlere özgü ifade biçimlerini, yazarların rehberliğinde keşfedebilirsiniz. Örneğin Bizans’ta karşımıza çıkan baş çevresinde çizilen hale, önceleri paganizmle ilişkilendirilmiş, daha sonraları ise kutsallığı vurgulamak amacıyla pek çok imparator tarafından kullanılmış. İnci Küpeli Kız yapıtını, “İnci Küpeli Kedi” illüstrasyonu üzerinden anlamak oldukça eğlenceli ve kolayca akılda kalıyor. Kitabın içinde daha birçok akım ve temsilcisi var. Frida Kahlo’nun büyüleyici yapıtlarında neler kullandığını size çok sevimli bir kedi kendi üzerinden anlatıyor olacak. Bir kedici için hazırlanmış eşsiz bir eser..

Bu yaratıcı ve öğretici yolculuğa çıkmak isterseniz yanınıza bir de boya kalemleri almanızı öneririm. Zira kitap bittikten sonra rengârenk kalemlerinizle evinizdeki asil kedinizi öğrendiğiniz yöntemlerle kâğıda, yani sonsuzluğa aktarmak için sabırsızlanabilirsiniz. Sanat tarihinde çıkacağınız ekspres yolculuğunuzda keyifli dakikalar geçirmenizi dilerim!

Keditörün Önerisi

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Kediler Alemi

Barınaktan Evlat Edinmek

20.09.2021

Kimsesiz veya terk edilmiş dostlarımıza sıcak bir yuva açmak için barınakları ve sokakları ...

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

23.08.2021

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde ...

Kediler Sizi Seçer Mi?

05.08.2021

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Kedim Neden Mama İstiyor?

26.06.2021

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER