YENİLER >

Travmalı Kedi Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Travmalı Kedi Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Kedili bir evdeyseniz çok şanslısınız. Bir kediyle aynı ortamı paylaşmak paha biçilemez. Ancak sokakta yaşayan kedileri evinize aldığınızda bir takım davranış bozuklukları ile karşılaşabilirsiniz. Dışarda zor şartlarda yaşayan kedilerde travma yaşamış olma ihtimalleri yüksektir.

Sokakta yaşamak kedilerin insanlara karşı olan güvenini kırmış olabilir. Zor şartlarda yaşayan kedilerde bu durum belli travmalar yaratmıştır. Bir anda eve adapte olabilmekte zorlanabilirler. Dışardaki zor şartlara alıştığından, eve alındığında çekingen, korku dolu davranışlar sergileyebilirler. Yeni yaşam alanını yavaş yavaş keşfedebilmesi için ona zaman tanımak, bir anda tüm evi keşfetmek zorunda kalması yerine parça parça yeni alanını keşfetmesini sağlamak, alışması açısından önemlidir.

Sokaktan bir kedi sahiplenirken mutlaka veteriner kontrolünden geçirmelisiniz. Dışarıda yaşayan kedilerde genellikle parazit sorunuyla karşılaşılır. Bunun yanı sıra farklı bir rahatsızlığı da mevcut olabilir. Bir veteriner kliniğinden bu konuda yardım almalısınız. Bu sayede veteriner hekim muayenesinde ortaya çıkmayan, testler ile tespit edilmesi zor olan hastalıklara karşı önlem almak mümkün olur.

Kediler özlem duygusu hissedebilir. Eski, dışarıdaki hayatını özleyebilir ve evden kaçma hamleleri yapabilir. Evde onunla daha fazla vakit geçirmeli, alışması için ona fırsat tanımalısınız. En başlarda mama kabı, kum kabı ve ortama alışmakta zorluk çekecektir. Farklı davranışlar sergileyebilir, sizin bu konuda sabırlı ve anlayışlı olmanız gerekmektedir.

Öneriler;

Sabırlı olun. Onun size ve eve alışması için fırsat verin.  Korkan, çekinen ya da travmaya bağlı stres, kaygı sorunları olan bir kedinin hem sosyalleşmesi hem de yeni yaşam alanına alışması için sabırlı olmak gerekir. Kedinize hep aynı saatlerde mama verip, hep aynı saatlerde onunla oyun oynayın. Kediler rutini seven canlılardır. Buna bir süre sonra alışacaklardır. Sokak kedileri her ne kadar agresif davranışlara sahip olsalar da bu davranışların temelinde onlara kötü davranan insanlar ve vermek zorunda oldukları yaşam mücadelesi olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız.

Keditörün Önerisi

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kediler Alemi

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER