YENİLER >

Her Hafta Bir Kedi ‘Bengal’

Her Hafta Bir Kedi ‘Bengal’

Bengal kedileri; dikkat çeken tüy desenleri, hareketleri ve yüksel zekası ile bilinir. Bir şeyleri çabuk öğrenme yeteneğine sahip bu türdeki kedilerin, su ile de arası oldukça iyidir.

Bengal kedileri melez cinste kedilerdir. Bir Asya leopar kedisidir. Bengal kedisi türü, Pars ile kısa tüylü bir kedi türünün çiftleştirilmesi sonucunda 1963 yılında ortaya çıkmıştır. Ortaya çıktığı 60’lı yıllarda vahşi bir kedi türü olan Bengal kedisi, zaman içerisinde evcilleşilmiştir. 80’li yıllarda tam bir ev kedisi olmuştur.

Bengal Kedileri Fiziksel Özellikleri

Leoparı andıran desenleriyle bilinirler. Bu onların vahşi bir görünümde olmasını sağlar. Tüy renkleri; turuncu, kahverengi ve altın sarısıdır. Bu cinsin ortalama yaşam süresi 12 yıl ile 15 yıl arası olarak bilinmekte ve yetişkin bir Bengal kedisinin ortalama ağırlığı 3,5 ile 7 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Keskin yüz ve vücut hatlarına sahiptir. Enerjileri son derece yüksek ve hareketli olan bu canlılar, diğer kedilere oranla büyük sayılabilirler. Fit gözükürler çünkü çok hareketlilerdir.

Bengal Kedisi Karakter Özellikleri

Bir Bengal kedisini eğer yavruyken sudan korkutmazsanız, su ile arası oldukça iyidir. Onun ilerideki dönemlerinde yüzebildiğini görebilirsiniz. Su ile arası iyi olan nadir kedi cinslerindendir. En belirgin özelliklerinden biri zekasıdır. Çok zeki olarak bilinirler. Öyle ki; oyun için attığınız bir eşyayı size geri getirir.

İnsanlara alışkın, kedicisine bağlı ve onunla vakit geçirmeye bayılan canlılardır. Öyle ki yalnız kaldıklarında depresyona girebilirler. Sevmeyi, sevilmeyi, sahibiyle vakit geçirmeyi çok severler. Yoğun bir hayatınız varsa, Bengal kedileri sizinle yaşamayı istemezler. Onlara vakit ayırmalı ve onları yalnız bırakmamalısınız.

Bengal Kedisi Bakımı

Bengal kedileri detaylı bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu türdeki kediler vahşi görüntüsünün yanı sıra duygusal bir yapıya sahiptir. Ona bolca vakit ayırmalısınız. Hassas ve duygusaldırlar. Vakit ayrılmadığında depresyona girebilirler. Bu nedenle onunla oyunlar oynamalı hatta onu yürüyüşe çıkarmalısınız.

Tüyleri uzun olmadığı için tüy bakımı oldukça kolaydır. Leopar görünümlü tüylerinin, hafta da 2 kere taranmaya ihtiyacı vardır. Beslenmesi konusunda bir veteriner hekiminden yardım almalısınız. Bengal kediler, her mamayı yemezler ve onların gelişimi için hekim önerisiyle mama almanızı tavsiye ederiz. Egzersizi çok seven bu türdeki kedilere, tırmanma ve gezme ve rahatça oyun oynamaları için onlara alan sağlamalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Kaç Kelime Anlar?

22.09.2021

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Birman Kedisi

05.05.2021

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

14.04.2021

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER