Vetbüs Sokak Hayvanları İçin Yollarda

Vetbüs Sokak Hayvanları İçin Yollarda

Vetbüs Sokak Hayvanları İçin Yollarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Vetbüs Projesi kapsamında, iki otobüsle 39 ilçede sokak hayvanlarına yönelik mobil klinik hizmeti veriliyor. Biri Avrupa Yakası, diğeri Anadolu Yakası'nda bulunan Vetbüsler'de yaklaşık 2 ayda 280 sokak hayvanına sağlık taraması ve parazit uygulaması yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılında hayata geçirdiği mobil klinik VetBüs, sokak hayvanlarına ulaşıyor. Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak 39 ilçede görev yapan VetBüs, sahipsiz hayvanların alınması, bakımevine sevki, muayene ve tedavisi, antiparaziter ilaç uygulanması, aşılanması, dijital kimliklendirilmesi, sahiplendirilmesi veya alındığı yere geri bırakılması gibi çok sayıda faaliyette bulunuyor.

İBB Veteriner Hizmetleri Müdür Yardımcısı Işıl Yönet, tüm dünyada yaşamı derinden etkileyen pandemi karşısında beş adet bakımevi, bir hayvan hastanesi ve bakımevi ile bir adet aşılama ve tedavi ünitesiyle sahipsiz hayvanların muayene ve tedavilerini sürdürmeye devam ettiklerini söylüyor: “Acil hayvan ihbarlarını değerlendirmek üzere Anadolu ve Avrupa yakasında birer hayvan bakımevimiz 7 gün 24 saat aktif olarak çalışmaya devam etti. Beslenme desteği 655 noktada artırılarak sürdürüldü.”

Mikroçiple kayıt altında

Vetbüs yola çıktığı günden bu yana 837 sokak hayvanının tedavi edilmesini sağladı. 7 bin 778 hayvanı aşılayan ekip 785 hayvanı da mikroçip ile kayıt altına aldı. İnternet sitesi ve sosyal medya hesapları aracılığıyla ilan edilen program dahilinde önceden belirlenmiş alanlarda sahipsiz hayvanlara hizmet veren VetBüs’e Alo 153 Çözüm Merkezi’ni arayarak da ulaşılabiliyor.

Vetakademi ile eğitim

VetBüs aracı ile bugüne kadar 42 kedi, 13 köpek sahiplendirildi. Bu sayıyı artırmak için çalışmalara devam eden ekip, görevli veteriner hekimler aracılığıyla hayvana bakacağınız yer, tecrübeniz, ilişkinizle ilgili yapılan mülakat sonunda bir canın sıcak bir yuvaya kavuşmasına aracı oluyor. Yine her gün saat 10.00 ile 15.00 saatleri arasında ziyarete açık olan hayvan bakımevleri aracılığıyla sahiplenme de yapabilirsiniz. Işıl Yönet bu konuyla ilgili ek olarak şu önerilerde bulunuyor: “Hayvan Kayıt Sistemi (vetnet.ibb.gov.tr) üzerinden de sahiplenebilir hayvanlara ulaşabilir. Ayrıca vatandaşlarımıza hayvan sahiplenmeyi özendirmek için “Hayvan Sevgisi ve Sağlığı” ile “Hayvan Sahibi Olmanın Sorumlulukları” eğitimleri de veriyoruz, buralara da katılım sağlanabilir.

02/03/2022

Keditörün Önerisi

Kediniz Neden Mama İstiyor?

25.04.2023

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Kediler Eğitilebilir Mi?

31.05.2023

Kediler başına buyruk yapılarıyla bilinse de, bazı davranışları öğretmeniz mümkündür. ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

Kediler Alemi

Kediniz Sizi Özlüyor

02.07.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...