Kediler Ve Çocuklar

Kediler Ve Çocuklar

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli bir rol oynayabilirler. Ancak evinize bir kedi veya yavru kedi getirmeden önce çocukları eğitmek önemlidir. Aksi taktirde çocuğunuz nasıl davranacağını bilemediği için sert davranıp kediyi korkutabilir.

Evinize bir kedi veya yavru kedi getirmeden önce hem yeni evcil hayvanınızın hem de çocuklarınızın güvenliği açısından çocukların eğitilmesi önemlidir. Öncelikle, çocuklarınıza yeni yavru kediyi sadece nazikçe okşamalarını söyleyin. Çocuklarınıza her zaman çok sakin, yumuşak ve kibar davranmaları gerektiğini hatırlatın. Çocuklarınız kedinizi severlerken mutlaka yanlarında durun ve bu süreleri kısa ve eğlenceli tutmaya gayret edin.

Evde beslenen kediler için olmazsa olmazlarımızın başında, düzenli takip edilen aşı ve paraziter uygulamalar gelmektedir. Veteriner hekiminiz tarafından size önerilen aralıklarla uygulanan aşı ve paraziter ilaçlar kedinizi, sizi ve çocuklarınızı bir çok hastalıktan korumak adına çok önemlidir.

Çocuklarınıza kedi eğitimi

Çocuğunuzun yere oturmasını ve kediyi çağırmasını isteyin. Kedinin kendi isteği ile gelmesinin önemli olduğunu belirtin.

Yavru kedinizi yerden almanın en iyi yolu, bir elinizi açarak karnının altına kaydırırken, diğer elinizle vücudunun arkasından desteklemektir. Nasıl yapılacağı iyice gösterilmedikçe, çocukların kediyi kendi başlarına taşımaması en iyisidir.

Çocuklarınıza kuyruklarını çekmemeleri ve vurmamaları gerektiklerini öğretin.

Kediler uyurken veya dinlenmedeyken rahatsız edilmemesi gerektiğini çocuğunuza öğretin.

Çok hareketli veya sesli davranışların yeni yavru kedide strese neden olabileceğini, bu nedenle onun etrafında sakin davranmaya özen gösterilmesi gerektiğini çocuklarınıza mutlaka öğretin.

Kediler ve çocuklar iyi bir eşleşme oluştururlar. Birçok çocuk psikoloğu erken yaşta hayvan sevgisini öğrenen kişilerin ileriki hayatlarında da daha sağlıklı bir psikolojik yapıya sahip oldukları konusunda hemfikirdirler. Ayrıca küçüklüğünde bir kedi ile iyi bir bağ kuran çocuklar ileriki dönemlerde de bütün canlılara karşı daha fazla sevgi beslerler.

27/09/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Nefes Problemi

20.01.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Kediniz Kaç Yaşında?

17.12.2022

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Senin Adın Ne?

21.06.2023

Umursamaz tavırları ile bilinen kediler ile yaşamış hemen herkes, seslendiğimizde kulak ...

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...