İran Evcil Hayvan Beslemeyi Yasaklıyor

İran Evcil Hayvan Beslemeyi Yasaklıyor

İran evcil hayvan beslemeyi ve köpek gezdirmeyi suç sayan bir yasa çıkarmak için harekete geçti. Basında çıkan haberlere göre, İran parlamentosundaki muhafazakarlar yeni yasa taslağını geçtiğimiz aylarda hazırladı. Buna göre, evcil köpeğini yürüyüşe çıkaran kişi veya kişiler ağır para cezasına çarptırılacak, ayrıca evinde kedi veya başka bir evcil hayvan besleyenler de aynı cezaya çarptırılacak.

Özellikle köpekleri, “insanları tedirgin eden kirli bir varlık” olarak nitelendiren İran hükümeti, evcil hayvanları taşıyan barınak veya evcil hayvan dükkanı araçlarına da üç ay süreyle el koyacak. Ayrıca yakında ev sahiplerinin de dairelerini köpek ve kedi sahiplerine kiralamalarına izin verilmeyecek.

Tasarı yasalaşırsa, evcil hayvan sahibi olmak ancak özel bir komitenin vereceği izinle mümkün olacak. Hayvanların "ithal edilmesi, satılması ve alınması, taşınması ve tutulması" ise en az 800 dolardan başlayan cezalara tabi olacak. Bu kapsamdaki hayvanlar arasında, kediler, köpekler, kaplumbağalar ve tavşanlar da var.

İran Veterinerler Birliği Başkanı Dr. Payam Mohebi, yasaya açıktan karşı çıkan isimlerden. Mohebi, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Tartışmalar 10 yıl önce bir grup milletvekilinin tüm köpekleri kısırlaştırıp onları hayvanat bahçelerine vermek ya da çöllere bırakmak yönünde bir yasa hazırlamalarıyla başladı" diyor.

Dr. Mohebi, "Yıllar içinde birkaç kez bunu değiştirdiler, köpek sahiplerine "dayak cezası" bile önerildi. Ancak plan işe yaramadı" diye anlatıyor.

İran yönetimi geçtiğimiz yıllarda da herhangi bir cezai işlem uygulamadan, evlerde köpek beslemeyi tamamen yasaklamıştı. Ancak kedi ve köpekleri iyi bir dost olarak kabul eden genç İranlılarla birlikte evcil hayvan sahipliği önemli ölçüde artış göstermişti.

15/07/2022

Keditörün Önerisi

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

10.11.2022

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Kediler Alemi

Kediler Kıskanır Mı?

16.03.2023

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

TEKİR KEDİCİLERE ÖZEL

02.08.2023

Pek çok insan için de tekir kedi cinsi sokak kedileri anlamına gelir. Tekir kedi denildiği ...

İNAT MI?

14.07.2023

İNAT MI? Kediler Neden Tuvalet Kabı Dışına Çiş Yapar? Kediler tuvalete giderken ...

KEDİLERİN GÖZDESİ

12.06.2023

Nane ailesinin en meow üyesi Nepeta cataria, catnip veya kedi nanesi olarak bilinir. Kedilerin ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

30 Kediye Yuva Olan Okul

05.12.2022

İzmir'in Beydağ ilçesindeki kırsal mahallede 19 öğrencinin eğitim gördüğü ...

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...