Bir Kedi Evlat Edinmenin Size Öğrettiği 3 Şey

Bir Kedi Evlat Edinmenin Size Öğrettiği 3 Şey

Kedilerle yaşamak tarifi olmayan eşsiz bir deneyimdir. Bir kediyle hayatı paylaşmaya başladığınızda birçok ilginç şey öğrenirsiniz. Bu yazıda, kedilerle yaşarken öğreneceğiniz şeylerden bahsedeceğiz.

Kediler miyavlayan köpekler olarak algılanmamalıdır

Her ne kadar yaşadıkları topluluklara uyum sağlasalar da, kediler köpekler gibi sürü hayvanları değildir. Bu yüzden kedinizin sizin otoritenizi tanımasını veya etrafınızda dolanmasını beklemeyin. Ancak kedilerin zekası, onlarla yaşamayı kolay bir hale getirir. Kedinizin isteklerine ve iradesine saygı duyun, sizinle vakit geçirmek veya size yaklaşmak istediklerinde bunu zaten belli edeceklerdir.

Kediniz size güvenmeye başladığı zaman bunu belli eder

Kediniz kafasını belirli nesnelere sürtüyorsa bunun nedeni, bölgesini kokusuyla işaretlemek istemesidir. Eğer bunu size de yaparsa, özellikle kediniz yüzünü bacaklarınıza sürterse, size kendi alanının bir parçası olduğunuzu belirtiyor demektir.

Dahası, sırtüstü yatıyor ve size karnını gösteriyorsa, aslında onu sevmenizi ve okşamanızı bekliyordur; tereddüt etmeden onu sevebilirsiniz. Bu durum tamamen size tamamen güvendiğini gösterir. Ve eğer sizi sanki bir kediymişsiniz gibi yalamaya karar verirse; örneğin ellerinizi ve saçınızı yalarsa tebrikler! Sizi saf ve basit bir biçimde kendi gibi bir kedi sanıyor demektir.

Bir kediyle yaşamak sağlığınıza iyi gelir ve sizi daha mutlu bir insan yapar

Kediler doğal sakinleştiricilerdir desek abartmış olmayız. Berbat bir gün geçirmiş olsanız bile, eve geldikten sonra bir süre kedinizi okşamak veya onunla oyun oynamak düşük modunuzu anında yükseltir ve sizi sakinleştirir. Bunu mutlaka deneyin!

Farklı araştırmaların vardığı ortak bir sonuç var: Kedilerle yaşamak sağlığa iyi geliyor ve insanların daha mutlu hissetmesine neden oluyor. Özellikle mutlu oldukları zaman çıkardığı seslerin hem sakinleştirici hem de kan basıncını düşürme etkisi vardır.

Bu yüzden bir kediyi sahiplendiğinizde aynı zamanda yalnızlığa ve depresyona da veda etmiş olacaksınız. Kediniz sayesinde kalp hastalıkları riskiniz azalacak ve yaşam kaliteniz yükselecek! Bu nedenle tüylü dostunuzla yakından ilgilenmekten asla çekinmeyin, günün sonunda ikiniz de daha mutlu hissedeceksiniz!

Kaynak: MyAnımals

08/01/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedim beni neden yalıyor?

16.04.2024

Çoğu zaman kedilerin bizi yalayarak bize sevgilerini gösterdiklerini varsayarız. Belki de öyle ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

Chinchilla Kedisi

30.05.2023

İran kedilerinin bir türü olan Chinchilla kedileri, zekası ve sakinliğiyle bilinmektedir. Uzun ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Siyam Kedisi

24.03.2023

Tayland olarak bildiğimiz Güneydoğu Asya ülkesinin eski adı Siyam’dı. Siyam kedisi de bu ...