KEDİ YAŞAM ALANI ÖNERİLERİ

KEDİ YAŞAM ALANI ÖNERİLERİ

Kedilere rahat bir ortam sağlamak onların hem fiziksel hem de duygusal sağlıkları açısından çok önemlidir. Yaşam alanlarında yer alması gereken temel ihtiyaçlarından bazılarının eksik olması, kedilerde strese bağlı davranış bozukluklarına yol açabilir…

Birden fazla kedinin yaşadığı evlerde ise ideal ortam ihtiyacı bir kat daha önemlidir. Eğer kedinizin sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesini istiyorsanız yaşam alanını onun ihtiyaçlarına göre düzenlemeniz gerekir.

Güvenli Alan Oluşturma

,Kediler güvende hissetmeyi severler. Kendilerini stres altında hissettiklerindeyse içgüdüsel olarak saklanmayı tercih ederler. Kedinin perspektifinden baktığınızda güvenli bir alan çevresi kapalı ve içine sığabildiğiniz bir yerdir. Bir karton koliyi ters çevirerek ve üzerine bir kapı açarak kediniz için böyle bir alan oluşturabilirsiniz. Ayrıca kediler yüksek yerlerde olmayı severler. Bu sayede olup biteni kolay bir şekilde gözlemleyebilirler. Kedi ağacının üstünde bulunan kapalı bir alan bu yüzden kedi için en ideal saklanma alanlarından birisidir. Gardırop içleri de kedilerin en sevdiği güvenli alanların arasında yer alır. Eğer kedinizin gardırobunuza girmesinde bir sakınca yoksa onun için kapıyı açık bırakabilirsiniz. Daha konforlu hâle getirmek için kedinizin güvenli alanına bir battaniye ya da kedi yatağı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca kendi kokusunu taşıyan bir eşyanın güvenli alanında olması kedinin kendisini daha rahat hissetmesini sağlayabilir. İsterseniz sevdiği oyuncaklardan bir iki tanesini de bu alana koyabilirsiniz.

Temel İhtiyaç Kaynaklarına Kolay Erişim

Kedinin mama ve su kabı, tuvaleti, tırmalama tahtası onun için hayati kaynaklardır. Bu yüzden kedinin evdeki eşyalarına kolay bir şekilde erişebilmesi gerekir. Çok sayıda kedinin ya da kedi ile beraber köpeğin de yaşadığı bir evde bunu sağlamak bir kat daha önemlidir. Kediler ortak bir mama ve su kabını paylaşmamalıdır. Bunun yerine her kedi için farklı kaplar kullanılmalıdır. Çok sayıda kedinin yaşadığı evlerde bulunması gereken tuvalet sayısıysa kedi sayısından bir fazladır. Örneğin üç kedinin yaşadığı bir evde en az dört adet kedi tuvaleti bulunmalıdır. Kaynakların ayrı olması tek başına yeterli değildir. Bu eşyaların birbirinden uzakta olması tavsiye edilir. Bu sayede evdeki kediler mama ya da tuvalet için birbirleriyle rekabet içerisine girmezler. Ayrıca evinizin bahçesi varsa ya da kediniz sokağa çıkmaya alışkın bir kediyse dışarıda da onun bu ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde karşılandığından emin olmanız gerekir.

Oyun ve Avlanma Davranışlarını Gerçekleştirebilme Alanı

Kediler avcı canlılardır. Bir insan tarafından bakılmadıkları takdirde beslenmek için her gün avlanmak zorundadırlar. Evde yaşayan kediler için oyun oynamak bu avlanma içgüdülerini tatmin etmeyi sağlar. Ayrıca her gün düzenli oyun oynamak kedinin günlük egzersiz ihtiyacını karşılar ve mental açıdan uyarılmasını sağlar. Yeterince oyun oynayan kedilerde davranış bozukluğu da daha az görülür. Bu yüzden kedinin yaşadığı ortamda onun oynayabileceği farklı oyuncakların bulunduğundan emin olmanız gerekir. Elbette oyuncak seçimi yaparken kedinizin yutabileceği küçük oyuncakları tercih etmemelisiniz.

Sağlıklı Etkileşim Ortamı

Kediler insanlarla ilişkilerinin düzenli olmasını severler. Bu ilişkide kedilerin aynı zamanda kontrolün elinde olduğunu hissetmesinin faydalı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bu noktada ilginin düzenli olması son derece önemlidir. Kediniz o esnada kucaklanmak ya da sevilmek istemiyorsa ona saygı duymanız gerekir. Aksi takdirde sizi ısırmaya ya da tırmalamaya kalkabilir. Bu sırada yavru kedilerin daha uzun oyun seanslarını sevdiği, yaşlı kedilerin etkileşim süresininse daha az olduğu göz ardı edilmemelidir. Etkileşim sadece oyun ve sevilmeden ibaret değildir. Ona mama vermek de kediyle bir çeşit etkileşime girme yöntemidir. Bu etkileşimlerin düzenli olması kedi için son derece önemlidir. Her gün tam aynı saatte olmasa bile benzer saatlerde mama alan kedilerin stres seviyesi diğerlerine göre daha düşüktür.

Koku Duyularına Saygılı Ortam

Kedilerin burunları insanlara göre çok daha hassastır. Üstelik kediler feromonları algılayabilen vomeronazal organa sahiptirler. Kediler bu feromonları farklı şekillerde kullanırlar. Kediniz kafasını bacaklarınıza sürttüğünde aslında size kendi kokusunu bırakır. Benzer bir şekilde herhangi bir eşyayı tırmalamak da aslında koku bırakmak içindir. Kedilerin koku alma duyusu çok güçlü olduğu için kesif kokulardan hoşlanmazlar. Bu nedenle evde çok ağır kokuya sahip bir oda parfümü kullanmak aslında kedinin rahatsız hissetmesine yol açar. Benzer bir şekilde ağır parfümlü tuvalet kumlarından da pek hoşlanmazlar. 

Tüm bunlara ek olarak kedilerin ideal yaşam ortamı ve stresini azaltmak için feromon içerikli spreyler ve difüzörler de etkilidir. 

19/09/2023

Keditörün Önerisi

Kedi Masajı

21.03.2023

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük bir ...

2 Kedi, 1 Evde

21.11.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

Kediler Alemi

İran’da Kedi Müzesi

29.04.2022

İran'ın başkenti Tahran'da farklı cinsteki kedilere ev sahipliği yapan kedi müzesi, ...

Kediniz Neden Mama İstiyor?

25.04.2023

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Selkirk Rex

04.03.2022

Kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken Selkirk Rex cinsi kedilerinin, bıyıkları bile ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...