Kediler Ne Kadar Su Tüketmeli?

Kediler Ne Kadar Su Tüketmeli?

Her bir canlı için su eşsiz bir kaynaktır. Kedilerinde su tüketimi oldukça önemli bir konudur. Peki, kediler ne kadar su tüketmelidir? Tüketmesi gereken su miktarını basit bir hesap ile belirlemek mümkün.

Kediler doğada az su içen canlılar arasındadır. Ancak evde kuru mama ile besleniyor olmaları, doğal besinlerine oranla 4-5 kat daha az nem içeriyor anlamına gelmektedir. Yani bir kedi ancak tükettiği mamanın 4-5 katı miktarda su içerse hayati fonksiyonları olması gereken düzeyde çalışabilir. Basitçe ölçeklemek gerekirse günde 50 gram kuru mama tüketen bir kedi ortalama 200-250 mililitre de su tüketmelidir. Elbette pek çok kedi bu miktarda su tüketmiyor.

Kedileri su içmeye teşvik etmek için, taze, ısınmamış ve temiz su vermeliyiz. Her gün suyunu değiştirmeliyiz. Kediler doğaları gereği, lıkır lıkır akan suları içmeyi tercih ederler. Onlara alacağınız bir kedi şelalesi, ilgilerini çekebilir. Sularının soğuk ve beklememiş olması, en az 3 saatte bir değiştirilmesi de kedilerin su tüketimini arttırmak için başka bir püf noktasıdır! Kediniz için su içmeyi eğlenceli bir hale getirmek isterseniz, özellikle yaz aylarında su kabına birkaç küp buz ekleyebilirsiniz. Bu hem suyunu serin tutar hem de kedinizin dikkatini çeker.

17/03/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediniz Hiperaktif Mi?

02.08.2022

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

Kediler Özler Mi?

23.04.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

KORKULU RÜYA YIKANMAK!

06.08.2023

İstisnalar haricinde kedicikler yıkanmayı pek sevmezler. Açtıkları bir musluk karşısında ...