YENİLER >

Kedilerde Dikkat Edilmesi Gereken Davranış Değişiklikleri

Kedilerde Dikkat Edilmesi Gereken Davranış Değişiklikleri

Kedilerin hangi davranışlarının normal olduğunu bilmek, davranışları değiştiği zaman fark etmenin en etkili yoludur.

Agresif Davranış Değişiklikleri

Bazı kedilerin içgüdüsel olarak güçlü bir av sürme arzusu vardır ve bu durumda çocuklara ya da diğer evcil hayvanlara karşı saldırgan bir tutum sergileyebilirler. Kedilerin streslendiği veya korktuğu zamanlarda agresif hareketler sergilemeleri normaldir. Ancak bunu devamlı olarak sergiliyor ve agresif davranıyorsa bir davranış bozukluğu vardır. Eğer çevresel etkenler yokken size agresifse ve böyle bir davranış değişikliği görürseniz sorununun kaynağını çözmeniz gerekmektedir.

Yeme Davranışındaki Değişiklikler

Kediler rutini seven canlılardır. Onlar siz unutsanız bile mama saatlerini unutmaz ve size bir şekilde bunu hissettirirler. Kedinizin yeme hızında ya da yediği mama miktarında bir değişim varsa bu bir soruna işaret edebilir. 

Oyun Alışkanlıklarında Değişim

Kedilerin karakter özellikleri değişiklik gösterebilir. Kimisi çok hareketliyken kimisi sakin bir yapıya sahiptir. Ancak kediler genel olarak oyun oynamayı seven canlılardır. Avcılık iç güdüleri olduğu için oyuna hayır demezler.

Davranış Değişikliğini Gizleme

Kediler korktuğunda, hasta olduklarında gizlenmek isterler. Uzun süre bir alana girip çıkmama, ortadan kaybolma gibi davranışlarda bulunurlar. Eğer bunu uzun süre yapıyor, bulunduğu yerden çıkmıyorsa sağlıksal bir sorunu mevcut olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden veteriner hekimden yardım alınmalıdır.

Tuvalet Alışkanlıklarında Değişim

Tuvaleti kullanmama, tuvalete çok sık girme, tuvalette uzun süre kalma, uzun süre eşelenme, tuvaleti dışında farklı noktalara idrar yapma gibi davranış değişikliklerinin yüksek ihtimalle bir sağlık sorununa işaret ettiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Tuvalet alışkanlıklarında bir değişim fark ettiğinizde veteriner hekimden yardım almalısınız.

Uyku Alışkanlıklarında Değişim

Kediler çok uyuyan canlılardır. Ancak bu durum daha uzun saatlere çıkarsa, bu işte bir sıkıntı olabilir demektir. Halsiz, devamlı uykulu bir kediniz varsa bir sağlık sorunu olabilir. Bu durumda veteriner hekime başvurmalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Üşür Mü?

26.09.2021

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER