Kedimin Kilosu Normal Mi?

Kedimin Kilosu Normal Mi?

Kedim çok zayıf ya da çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler kedilerinin, her şeyinin en iyi seviyede olmasını isterler. Kedilerin tür ve cinslerine göre farklı boy ve kilo özellikleri görülebilir. Ancak ev kedilerinin obeziteye yatkın bir bünyeleri olduğunu da unutmamalıyız.

Kedilerde aşırı kilo sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Eklem ağrısı, dermatolojik sorunlar, diyabet ve kalp krizi riski artabilir.Sokakta yaşayan bir kedi günlük 300 kaloriye ihtiyaç duyarken, ev kedileri 100 kaloriye ihtiyaç duyar. Çünkü evdeki minik dostlarımız yeterince enerji harcamadan yemeklerine ulaşmışlardır. Ancak kedinizin zayıf olması da sağlık sorunlarının oluşmasında geçerli bir sebeptir. Ne zayıf ne de kilolu olmalıdır!

Peki, Bunu Nasıl Anlarız ve İdeal Kiloda Kalmasını Sağlarız?

Kedim Zayıf Mı?

Elinizle kedinizin omurlarını, kalça kemiklerini ve kaburga kemiklerini hafifçe bastırın. Eğer hissediyorsanız kediniz zayıf! Kısa tüylü bir kediniz varsa kilo analizini yapmak daha kolay olacaktır. Kaburgaları gözüküyorsa o da zayıflar grubunda yer alır. Karnı içeri doğru çökükse, evet kediniz zayıf!

Sizlere Önerimiz;

Mamasını değiştirin, daha kaliteli, değerleri yüksel mamalar tercih edin. Vitamin içeren ödül mamaları verin. Yaş mama verebilirsiniz, daha fazla yemek isteyecektir. Mutlaka bir veteriner hekime danışın.

Kedim Şişman Mı?

Kediler obeziteye yatkın canlılardır. Özellikle evde yaşayan kediler, dışarıdaki kedilere göre daha az enerji harcadığı için obezite olma olasılıkları yüksektir. Eğer kedinizin kaburgasının üzerinde yağ tabakası bulunuyorsa, ve kaburgasını hiçbir şekilde hissedemiyorsanız kediniz şişman olabilir. Karnından aşağıya doğru sarkan bir göbek varsa kediniz kesinlikle şişman! Ayrıca belde kalınlaşma ve fazla şişlik varsa..

Sizlere Önerimiz;

Enerji atması ve hareket etmesi için her gün onunla oyun oynayın.
Sık olarak ödül maması veriyorsanız bunu azaltın.
Mama içerikleri ve diyet için veteriner hekiminize başvurun.
Fazla su tüketmesi için ona su şelalesi gibi su içmesini özendirici ürünler alın.
Mama kabı sadece yemek yiyeceği saatte dolu olsun, gün içinde devamlı yememesi için diğer saatlerde boş bırakın.

Kedilerin İdeal Kilosu Nasıl Olmalı?

Kedinizin ideal kiloda olduğunu anlamanız için öncelikle, orantılı vücut yapısına sahip mi onu görmelisiniz. Baktığınızda belli bölgelerinde yağlılık, şişkinlik var mı diye dikkat etmelisiniz. Orantılı bir vücut yapısında, karınları hafif içe çökük olmalıdır. Bel oyuntusunu görebilmelisiniz. Ancak bu uzun tüylü kedilerde biraz zor anlaşılan bir durumdur.

Bir kedinin kaç kilo olması gerektiğini cevaplamak yanlış olur. Çünkü cinslerine göre vücut yapıları, boyları, kiloları farklılık gösterir. Kediniz için en uygun kiloyu veteriner hekiminize danışmalısınız.

23/03/2023

Keditörün Önerisi

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

KEDİ KORONA VİRÜSÜ FIP

17.07.2023

KEDİ KORONA VİRÜSÜ FIPGüney Kıbrıs’ta FIP (Feline infektiyöz peritonit) hastalığının ...

Kediler Alemi

Bu Mama Bozuk Mu?

29.12.2022

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...

Arama Kurtarma Kedisi

10.02.2023

Tüm dünyadan ve ülkemizden arama kurtarma köpeklerinin afet bölgesinde canla başla ...