YENİLER >

Araştırma: En Saldırgan Van Kedisi

Araştırma: En Saldırgan Van Kedisi

Tüm dünyada kediler en fazla evimizi paylaştığımız canlılardan biri. Bu sebeple onların davranışlarını anlamaya yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan biri de Helsinki Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapıldı.

40 kedi cinsinden 5726 kediyle cins farklılıklarını inceleyen araştırmacılar; aktivite düzeyi, insanlarla temas, yabancılara ve yeni nesnelere karşı çekingenlik, aile üyelerine, yabancılara ve diğer kedilere karşı saldırganlık gibi yedi kedi davranışını, kişilik bileşenlerine indirgemek için bir temel bileşen analizi gerçekleştirdi. Analiz, saldırganlık, dışa dönüklük ve utangaçlık olmak üzere üç bileşenle sonuçlandı.

Bu analiz sonuçlarına göre;

Türkiye’ye özgü bir cins olan Van Kedisi, insanlara karşı saldırganlığı en yüksek ve diğer canlılarla sosyalliği en düşük tür olarak sınıflandırıldı. İran kedileri ve British Shorthair cinsi kediler ise, insanlara karşı saldırganlığı en düşük tür olarak belirlendi.

Mavi Rus kedileri yabancılara karşı en çekingen olma özelliği taşırken, Birman cinsi kediler ise en düşük olasılığa sahip.

Kedilerde aktivite düzeyini de ölçen araştırmacılar, Korat, Bengal ve Cornish Rex cinsi kedilerin en aktif ırklar olduğunu bildirdi. Bunun yanı sıra en az aktiflik gösteren tür ise British Shorthair oldu. Temizlenmeyi en çok seven ırk Balinese ve Siyam, davranış sorunlarına en yatkın ırk ise İran kedileri.

Araştırmacılardan Salla Mikkola, ‘İlerideki çalışmalarda, özellikleri ve sorunlu davranışları etkileyen faktörleri incelemek için daha karmaşık modeller kullanacağız” derken, “bu modellerde, cinsinin yanı sıra kedinin yaşı, cinsiyeti, sağlığı ve çok çeşitli çevresel faktörleri de dikkate alacağız" diye konuştu.

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Esner?

14.09.2021

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

07.06.2021

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kediler Nelerden Korkar?

21.05.2021

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

Ne Kadar Kedicisiniz?

06.03.2021

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER