En Yaşlı Van Kedisi ‘Paşa’ 14 Yaşında

En Yaşlı Van Kedisi ‘Paşa’ 14 Yaşında

Türkiye’nin endemik canlısı olan, ünü sınırları aşıp dünyaya yayılan Van kedileri herkesin ilgisini çekiyor. Van kedi evi villasında özenle bakılan 'Paşa' 14 yaşına girdi. En yaşlı Van kedisi unvanının da sahibi oldu.

Beyaz ipeksi tüyleri, aslan yürüyüşü, uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suyu seven ender kedi türü olması nedeniyle, kentin en önemli değerlerinden olan Van kedileri, iyi bakıldığı zaman uzun ömürlü oluyor.

Paşa kedi evinin en yaşlı üyesi. 14 yaşına giren Van Kedisi, aslan yürüyüşüyle dikkatleri üzerine çekiyor. Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, kedilerin ortalama yaşının 9-10 yaş olduğunu belirtti. Kedilerinin uzun yaşamasının bakımla ilişkili olduğunu ifade eden Merkez Müdürü Prof. Dr. Kaya, “Bu kediler 20 yaşına kadar da yaşayabiliyor. Bu yüzden kedilere özenle bakılıyor. Çünkü koruma altında bir ırkı temsil ediyoruz. Buradaki kediler ne kadar uzun yaşarsa bizler de o derece mutlu oluyoruz. Buradaki hayvanlarda 14 yaş ve daha yukarısını görmek mümkündür” dedi.

17/10/2021

Keditörün Önerisi

Damdaki Kedi - Müjde Dural

29.12.2022

Tam yılını hatırlamıyorum ama 80’lerin ortaları ya da sonları filan. O zamanlar Üsküdar, ...

Enkazdan Can Dostu Kurtardı

22.02.2023

Kahramanmaraş'ta yaşayan 12 yaşındaki Çınar Kuloğlu, enkazdan köpeği Alex'in yardımıyla ...

Kediler Alemi

Kedi Felsefesi - Emek Ekşi

26.07.2021

“Lütfen söyler misiniz bana, buradan hangi yola gitmem gerek?”“Bu nereye gitmek istediğine ...