Wild Crimes İncelemesi: Yasadışı Vahşi Yaşam Ticareti

Wild Crimes İncelemesi: Yasadışı Vahşi Yaşam Ticareti


Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi tarafından hazırlanan, 10 bölümlük yeni bir dizi; Wild Crimes , yasadışı vahşi yaşam ticaretinin kökenlerini ve işleyişini araştırıyor. İnsanı rahatsız ve şok eden bazı olayları ortaya çıkarırken, uzmanlar ve diğer konuklarla sohbet ederek çözüm yolları arıyor.

Podcast'te Çevre Araştırma Ajansı Koruma Grubu’na göre, yaban hayatı suçları yılda 23 milyar dolara kadar gelir sağlamaktadır. Bu da onu dünyadaki en kazançlı yasadışı faaliyetlerden biri haline getiriyor.

Müzede evrimsel biyolog olan Tori Herridge ve bir bilim iletişimcisi olan Khalil Thirlaway, fildişi ticareti ve Avrupa çapında yılan balığı kaçakçılığından karaborsada orkide satışına kadar en büyük ve en kötü vahşi yaşam suçlarından bazılarını araştırıyor.

İlk bölümde yer alan konu pangolinler. Bu memelilerden 100.000'i her yıl Güneydoğu Asya'ya kaçırılıyor. Dünyada en çok ticareti yapılan hayvanlardır. Ne yazık ki pullarına ve etlerine olan talep onların neslini tehdit ediyor ve 10 yıl içinde neslinin tükenmesi bekleniyor.

İkinci bölüm, alıcılar için en popüler seçenekler arasında yer alan Tanzanya'nın bukalemunları. Bu ulusun 2016'da tüm vahşi yaşam ihracatına genel bir yasak getirmesine rağmen, bu olayın frenlenmesine yetersiz kalındı. Şok edici bir istatistik bilgisine göre evcil hayvan olarak satılan vahşi hayvanların yaklaşık yüzde 30'unun ilk yıl içinde öldüğünü söylüyor.


Dizi de yer alan bebek pangolin Tot bir videosunda, kasvetli bir ilk yarının ardından yalnızca yürekleri ısıtan bir destek değil, aynı zamanda doğanın basit neşesini ve güzelliğini ve onu korumanın neden bu kadar önemli olduğunu insanlara hatırlatıyor.


Kaynak: newscientist

25/08/2021

Keditörün Önerisi

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kediler Alemi

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

Engelli Bir Kediyle Yaşam

10.05.2024

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Antik Mısırda Kedi Olmak

19.07.2023

Antik Mısırda Kedi Olmak Kedilere duyulan sevginin, onlara verilen değerin izlerini sürmeye ...