YENİLER >

Wild Crimes İncelemesi: Yasadışı Vahşi Yaşam Ticareti

Wild Crimes İncelemesi: Yasadışı Vahşi Yaşam Ticareti


Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi tarafından hazırlanan, 10 bölümlük yeni bir dizi; Wild Crimes , yasadışı vahşi yaşam ticaretinin kökenlerini ve işleyişini araştırıyor. İnsanı rahatsız ve şok eden bazı olayları ortaya çıkarırken, uzmanlar ve diğer konuklarla sohbet ederek çözüm yolları arıyor.

Podcast'te Çevre Araştırma Ajansı Koruma Grubu’na göre, yaban hayatı suçları yılda 23 milyar dolara kadar gelir sağlamaktadır. Bu da onu dünyadaki en kazançlı yasadışı faaliyetlerden biri haline getiriyor.

Müzede evrimsel biyolog olan Tori Herridge ve bir bilim iletişimcisi olan Khalil Thirlaway, fildişi ticareti ve Avrupa çapında yılan balığı kaçakçılığından karaborsada orkide satışına kadar en büyük ve en kötü vahşi yaşam suçlarından bazılarını araştırıyor.

İlk bölümde yer alan konu pangolinler. Bu memelilerden 100.000'i her yıl Güneydoğu Asya'ya kaçırılıyor. Dünyada en çok ticareti yapılan hayvanlardır. Ne yazık ki pullarına ve etlerine olan talep onların neslini tehdit ediyor ve 10 yıl içinde neslinin tükenmesi bekleniyor.

İkinci bölüm, alıcılar için en popüler seçenekler arasında yer alan Tanzanya'nın bukalemunları. Bu ulusun 2016'da tüm vahşi yaşam ihracatına genel bir yasak getirmesine rağmen, bu olayın frenlenmesine yetersiz kalındı. Şok edici bir istatistik bilgisine göre evcil hayvan olarak satılan vahşi hayvanların yaklaşık yüzde 30'unun ilk yıl içinde öldüğünü söylüyor.


Dizi de yer alan bebek pangolin Tot bir videosunda, kasvetli bir ilk yarının ardından yalnızca yürekleri ısıtan bir destek değil, aynı zamanda doğanın basit neşesini ve güzelliğini ve onu korumanın neden bu kadar önemli olduğunu insanlara hatırlatıyor.


Kaynak: newscientist

Keditörün Önerisi

Kedilerin Vücut Kokusu

20.07.2021

Tüm kediciler biliyor ki; kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Kediler Alemi

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Evdeki Tehlike

26.04.2021

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER