Kedilerin Mutlu Olmak İçin Nelere İhtiyaçları Vardır?

Kedilerin Mutlu Olmak İçin Nelere İhtiyaçları Vardır?

Bir kedinin mutlu olup olmadığını anlamak, her zaman için kolay değildir. Bazı kediler mırıldanma, sürtünme ve yanınızda olmayı isteme gibi davranışlarda bulunarak sevgilerini gösterirken, bazıları ise çok çekingendir. Bu nedenle o an için mutlu olduklarını anlamak zordur.

İster ilk kez bir kedi sahibi olun, ister deneyimli bir kedici olun, kedinizin mutlu ve sağlıklı olmasına yardımcı olacak altı faydalı ipucunu okumadan geçmeyin.

1. Mükemmel uyku yerleri hazırlayın

Kediler uykuyu sever. Bu yüzden onlar için mükemmel uyku yerleri oluşturarak kedinizi rahat ettirin. İşte birkaç fikir: Pencere pervazına bir yastık veya battaniye koyun. Ayrıca, kedinizin gün boyunca uyuklayabileceği güneşli bir pencerenin yanında, yastıklı bir dışarıyı gözetleme yeri kurabilirsiniz. Bir bahçeniz varsa, kedinizin orada nerede uyuyabileceğini düşünün. Tabii ki gölge, kuru ve korunaklı bir yer bulmak en iyisidir. Örneğin, bir tente altında.

2. Kedinize oyuncaklar sunun

Kediler, oynamayı severler. Bazı oyuncaklar,  kedinizin doğal içgüdülerini ve merakını harekete geçirecektir. Oyuncak olarak sayısız varyasyon var. Avlanmak için oyuncaklar, dokunmak için, etkileşimli oyun için ve çok daha fazlası…

3. Kedinize yer açın

Kediler temel ihtiyaçları için kendilerine ait kalıcı bir yere sahip olmayı severler.  Tırmanabileceği, oturabileceği ve üzerinde uyuyabileceği büyük bir tırmalama direği ile kediniz için ayrı bir alan oluşturun. Kediler doğaları gereği, dünyayı yukarıdan görebildikleri ve orada rahatsız edilmeden uyuyabildikleri zaman tırmanmayı ve kendilerini güvende hissetmeyi severler.

4. Kedinizin nasıl sevilmek istediğini öğrenin

Kediler kuşkusuz bağımsız hayvanlar olsa da, ilgi ve sevilmeyi severler. Kediler baştan kuyruğa doğru okşadığınızda, bundan hoşlanırlar. Çoğu kedi kulaklarının arkasından ve çene altından okşanmaktan da hoşlanır. 

5. Rutine uyun ve kedinizin alanını temiz tutun

Çoğu kedi rutini sever. Bu nedenle beslenme süreleri her zaman aynı olmalı ve her zaman aynı şekilde yapılandırılmalıdır. Düzensiz çalışma saatleriniz varsa, otomatik bir yem veren mama kabı almayı düşünün.  Kediniz için bir alan belirledikten sonra, onu temiz tutmak da önemlidir. Tuvalet kabını düzenli olarak her gün temizleyin ve zaman zaman içindeki kumu tamamen değiştirin. Birden fazla kediniz varsa, her biri için ayrı tuvalet kabı ayarlayın. Kediler eşyaların temiz ve düzenli olmasını severler. Bu nedenle beslenme alanını, tuvaletini ve uyku alanını düzenli olarak temizleyip bakımını yaparsanız kediniz çok daha mutlu olacaktır. 

6. Kedinizi parazitlerden koruyun

Muhtemelen zaten parazitin kediniz için tehlikeli olabileceğini zaten biliyorsunuzdur. Kediniz evden hiç çıkmıyor olsa bile, bu parazitlerden korunmak için yeterince güvenli değildir. Bu nedenle veteriner hekiminize hangi aşı ve parazitler ilaçları kullanmanız gerektiğini sorun.

Unutmayın, kediniz minnettarlığını her zaman açıkça göstermese bile, ona karşı sorumluluklarınızı yerinize getirdiğinizde mutluluğunu bir şekilde size hissettirecektir.

13/12/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Öpücüğü Nedir?

14.12.2022

Deneysel çalışmalar, kedilerin sevgi dolu ve yavaş göz kırpmalarının gerçekten de insan ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...