10 Bin Kedi Yuvasına Kavuştu - Funda Umut Pakkal

10 Bin Kedi Yuvasına Kavuştu - Funda Umut Pakkal

Pandemi döneminde kedi sahiplenme sayısında artış yaşandı

İngiltere’de önde gelen bir hayvan hayır kurumu tarafından geliştirilen yeni öncü bir program sayesinde, koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana 10.000'den fazla kedi yuvasını buldu. Sahipsiz kediler ve potansiyel sahipleri bu program sayesinde eşleştirildi ve kediler yeni sahiplerine ulaştırıldı.

Cats Protection (Kedi Koruma ve Hayır Kurumu), Mart ayından beri, kısıtlamalarına rağmen kedilerin bir ev bulabilmesini sağlamak için ‘Hands-Free Homing’ adlı yeni bir ‘kapıdan dağıtım projesi’ başlattı. Kedi Hayır Kurumu, uyguladığı program sayesinde, başvuran aileler ve var olan hayvanlar arasında bir eşleşme bulmayı ve hayvanları yeni sahibinin kapısına kadar götürmeden önce, eşleştirmek için etkileşimli videoları kullanmayı hedefledi.

Kısıtlama ve sokağa çıkma önlemlerinin hafifletilmesinin ardından, koronavirüse karşı güvenli alanlarda eşleştirme sürecini kullanarak birçok merkezde de bu program ve kurum tanıtıldı.

Yeniden sahiplendirilecek ilk kedilerden biri, Kuzey Yorkshire da yaşayan McGinley’lere giden Jess'di. Claire McGinley, yaşlı bir kedi evlat edinmek istediğini ancak var olan kediler arasında seçim yapmanın zor olduğunu belirtti. "Web sayfasına bakıp da birini seçmemiz gerektiğinde, epeyce ağladım çünkü kediler çok saflar ve sahip olamadığımız diğerleri için çok üzüldüm." Sonunda yaşlı çift, 12 yaşındaki siyah beyaz sahibi yakın zamanda ölmüş olan bir kedide karar kıldı.

Bayan McGinley, "Hayatımıza neşe ve kahkaha getirdi ve bir kez daha evimiz bir yuva oldu" diye belirtti. Kediye yeni bir isim verdiklerini aktaran Bayan McGinley, birkaç dişini kaybettiğini gördükleri için ve eşinin en sevdiği şarkıcı The Pogues'dan Shane MacGowan olduğundan dolayı ona ‘Shane’ adını verdiklerini söyledi.

Berkshire'daki Datchet'ten Sandra ve Anthony Fludgate çifti de, Harrow Homing Center'dan Hans adında altı haftalık bir yavru kediyi sahiplenmek için bu programı kullandı.
Hans’ı sahiplenen Bayan Fludgate şunları söyledi: “Kocam engelli ve zayıf olduğundan, bu program korunaklı olduğu için tercih ettik. Bu bizim için önemliydi çünkü onların sayesinde tamamen güvende hissettik. Kedileri seviyoruz ve fark ettik ki, yavru kediler sizi kesinlikle genç tutuyor."

Kasım ayına kadar, kısıtlamalarının ve sokağa çıkmaların yasaklanmasının başlamasından bu yana Kedi Hayır Kurumu, yenilikçi bu program sayesinde, 10.859 kediye ev bulmayı sağladığı belirtildi.

Cats Protection'ın saha operasyonları direktörü Mike Elliott, 10.000 sayısının ‘kedili dönüm noktasının’ "kutlanmaya değer bir başarı" olduğunu aktardı. "Sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar, bizi muhtaç kedilerin refahını en iyi şekilde ve nasıl destekleyeceğimizi yeniden düşünmeye zorladı" dedi. “Yeni ve hızlı çalışma yolları bulmalıydık. Ve bulduk da. Bu dönüm noktası, kedilerin iyiliği için bir araya gelen gönüllülerimizin, personelimizin ve bağış toplayıcılarımızın ekip çalışmasının, sorumluluk ve fedakârlığının bir kanıtıdır” dedi.

Independent News’da yer alan bu haber beni çok heyecanlandırdı. Kim bilir ülkemizde de birileri çıkar buna benzer bir uygulamayı hayata geçirir.

Soğuk havanın kendini hissettirdiği, kışın gelmekte olduğu bu günlerde, sokaklarda yaşayan açlık ve donma ile mücadele eden sokak kedileri için, birileri harekete geçer mi bilinmez. Ancak dünyanın her hangi bir yerinde, kediler için bir şeyler yapıldığını duymak çok umut verici…

Sizce de öyle değil mi?

Keditörün Önerisi

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

Kediler Alemi

Calico Kediler

23.01.2022

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında 3 renkli olanların tekir kedilerden ...

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Ne Kadar Kedicisiniz?

06.03.2021

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER