Kedi Sahipleri Daha Eğitimli - Senem İnce

Kedi Sahipleri Daha Eğitimli - Senem İnce

Kedilerin köpeklerden daha zeki olduğu düşünülürdü her zaman ama şimdi görünen o ki aynı gerçek sahipleri için de geçerli.

Evcil hayvan sahipleri üzerinde yapılan bilimsel bir ankete göre, kedi besleyen insanların üniversite eğitimi almış olması köpek besleyenlere kıyasla daha olası. Bristol Üniversitesi araştırmacıları, kedi sahiplerinin üstün zekâsının, bu kişilerin kedilerin müthiş kurnazlığını ve bencil hayvanlar olduklarını keşfetmelerinden kaynaklanmadığını söylüyorlar ve bunu şu şekilde açıklıyorlar.

Eğitim seviyesi yüksek kişiler daha uzun saatler çalıştıklarından kendi hayat tarzlarına uygun bir hayvan seçiyorlar ve köpeklerden farklı olarak, yürüyüşe çıkarılmaya ihtiyaç duymayan, insanların küçük yaşam alanlarıyla idare edebilen kedileri tercih ediyorlar. Kedilerin gün içerisinde köpeklere nazaran daha az zamana ihtiyaç duyması, geç saatlere kadar çalışan ve evle iş arasında gidip gelen eğitimli insanlar arasında daha popüler olmalarına sebep oluyor.

Feline Epidemoloji’den Kedilerin Korunması dalında okutman olan ve bu çalışmayı başlatan Dr.Jane Murrey, bu durumun gelirle ilişkili olmadığını, incelenen değişkenlerden birinde küçük bir ayrıntının göze çarptığını söylüyor. Çünkü yapılan araştırma, kiralık tutulan evlerde diğer ev sahiplerine nazaran kedi bulunma olasılığının 1.36 kat fazla olduğunu ortaya koydu. Ayrıca aynı evlerde kimsenin üniversiteye gitmediği evlere nazaran köpek bulunma olasılığının da daha az olduğu ortaya çıktı. Veterinary Record gazetesinde yayınlanan çalışmada, kedi sahiplerinin genellikle yaşlı ve kadın olduğu, evcil hayvan sahiplerinin genel nüfusa oranla çoğunlukla kırsal kesimlerdeki bahçeli evlerde yaşadığı sonuçlarına da ulaşıldı.

Son olarak, kedilerin zekâsı hakkındaki popüler söylem, basit mantık görevlerinde kedilerin köpeklerden daha kötü olduklarını gösteren bir çalışmanın yayınlanmasıyla, geçen yıl çürütüldü. Sadece birinin yiyeceğe bağlı olduğu iki parça ipin gösterildiği kediler, kendilerini ziyafete götürecek olan ipi çekmeyi başaramadılar.

21/07/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Regl Olur Mu?

04.09.2022

Bir dişi kediniz varsa, en merak edilenlerin başında kedilerin regl olup olmadığı gelir.Peki, ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Çok Uyur?

12.05.2023

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Obezite Kedilerin de Sorunu!

27.01.2023

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Senin Adın Ne?

21.06.2023

Umursamaz tavırları ile bilinen kediler ile yaşamış hemen herkes, seslendiğimizde kulak ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...